Alexa
Alexa

Site sahiplerinin yakından takip ettiği bir değer Alexa… Alexa ne işe yarar? Alexa önemli mi?… Çok fazla teknik konulara girmeden bu iki sorunun cevabını vermeye çalışacağız.

Alexa nedir? : Alexa, web sitelerinin Dünya’daki ve sitelerin kendi bulundukları ülkelerdeki sıralamasını belirleyen bir araç. Örneğin, Alexa, egitimgazesi.net sayfasının sizlere Dünya sıralamasını ve Türkiye sıralamasının ne olduğunu verir. Alexa’nın kendi web sayfasında Dünyadaki ilk 50 site, ya da Türkiye’deki ilk 50 site gibi bilgilere ulaşmak da mümkündür. Alexa, sitelerin bu sıralamalarını yaparken sayfa gösterim sayısına ve günlük ziyaretçi sayısına göre belirliyor. Neredeyse her gün site sıralamaları güncelleniyor.

Alexa ne işe yarar? Alexa önemli mi? : Gelelim en önemli soruya, peki Alexa siteler açısından önemli mi? Alexa’da sıralaması iyi olan bir site her şeyden önce prestij sahibi olmaktadır. Sitenize doğrudan reklam verecek kişilerin çoğunlukla ilk baktığı değer Alexa sıralamalarıdır. Alexa sıralamasının iyi olması demek o sitenin çok ziyaret edilen bir site olduğu anlamına da gelir. Bazı kişiler, hile yöntemleri ile Alexa sıralamalarını düşürmektedir. Ancak, bu etki geçici bir etkidir.

Alexa, Google sıralaması için önemli mi? : Alexa her ne kadar site sahipleri için bir prestij göstergesi olsa da Google sıralamaları için yüzde yüz etkili değildir. Google aramalarında Alexa sıralaması kötü olup da önde çıkan bir çok sayfa bulunmaktadır. Ancak biz yine de Alexa’nın Google sıralamalarına çok ama çok az bir etkisi olduğu düşüncesindeyiz.

Teknoloji Haberleri Sayfamızı Facebook’tan Takip Edebilirsiniz.

1 Yorum

  1. Merhaba,
    Alexa’nın hakikaten bir önemi var mı diye düşünüyordum. Çünkü ne eski güvenilirliği var ne de Google’ın, Alexa değerlerini önemsemesini gerektirecek bir teknolojisi var…
    Google, Analytics programı ile Alexa’dan çok çok daha iyi bir takip yapıyor ve kendi sıralamasını oluşturuyor fikrimce.
    Bu sebeple ben diyorum ki, Google için Alexa sıralaması önemli mi? Kesinlikle hayır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz