Ankara, İzmir ve İstanbul’da faaliyet gösteren Goethe Enstitüsü, Almanca öğrenmek isteyenlere ve Almanca öğretmenlerine maddi ve manevi bir çok yardımda bulunmaktadır. Örneğin; Almanca öğrenmek isteyenler için kurslar düzenlemekte, okullar için ortak yada kardeş okul bulmaya yardım etmekte yada Almanca öğretmenleri için seminerler ve meslekte gelişim eğitimleri düzenlemektedir.

Ankara’da bulunan Goethe Enstitüsü Malatya’daydı. Malatya Final Okullarını ziyaret eden Goethe Enstitüsü yetkilileri Malatya Final Okullarında Ortaokul 6. sınıflara ve Lise 9. sınıflara yönelik “Almanya Bavulu” isimli bir etkinlik düzenledi. Etkinliğin amacı öğrencilere Almancayı sevdirmek ve Almanya’yı tanıtmaktı. Bu nedenle, etkinlikte Almanya hakkında güncel bilgilere yer verildi. 8 İstasyon oluşturularak öğrenciler 7’şer grup halinde yarıştılar. Her durakta bilgiler gizliydi ve öğrenciler her durağı ziyaret ederek çeşitli bilgiler topladılar. Nürnberg durağına gelen öğrenciler gizlenmiş bazı Almanca kelimeleri buldular, Rostock durağında Alman firmaları hakkında bilgiler edindiler. Bonn durağında Almanya’nın ünlü şahsiyetlerini tanıdılar. Mainz durağında nesnelere dokunarak Almanya’da icat edilen ürünleri tahmin ettiler. Köln durağında Almanya’nın görülmeye değer yerleri, ünlü kişileri ve arabaları hakkında bilgiler saklıydı. Bu durakların sonunda en fazla bilgiyi en hızlı şekilde toplayan grup birinci oldu ve çeşitli hediyelerle ödüllendirildi.

Konu hakkında Eğitim Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Malatya Final Okulları Almanca Öğretmeni Ali ÇAKIR, Goethe Enstitüsü’nün Almanca öğretimi için düzenlediği etkinliklerin öneminden bahsederek şunları kaydetti; “Kolej denilince akla ilk gelen genelde yabancı dil eğitimi olur. Öğrencilerimiz okuldan mezun olduklarında ne kadar donanımlı olurlarsa, üniversite ve iş yaşamında da kendilerine olan güvenleri o kadar fazla olur ve ayakları daha sağlam yere basar. Biz de bu nedenle yabancı dil eğitimini önemsiyoruz ve öğrencilerimize bu amaçla çeşitli imkanlar sunuyoruz. Goethe Enstitüsü ile yaptığımız iş birliği de buna bir örnektir.” açıklamalarında bulundu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here