Araba neden sağa ya da sola çeker?

Araba neden sağa ya da sola çeker? Arabanın sağa ya da sola çekme sorunu lastiklerden ve rot-balans ayarlarından, ya da ön düzenin bozulmasından kaynaklı olabilir.

Arabalar bazen meydana gelen sorunlar yüzünden sağa ya da sola çekebilir. Yolda giderken direksiyonu bir saniye bile bırakamazsınız araba sağa ya da sola gitmeye başlar. Bu, rahatsız edici bir durumdur ve sürekli arabayı normal şeritinde tutmaya çalışırsınız. Bunun nedenlerini en önemlisinden başlayarak inceleyelim.

Ön düzenin bozulması

Ön düzenin bozulması ya da ön düzendeki parçalarda meydana gelen bozukluklar araçlarda sağa ya da sola çekmeye başlar. Arabanın sağa ya da sola çekmesinin en büyük nedenlerinden biridir. Eğer sağa ya da sola çekmeye yeni başladıysa bunu siz anlayamayabilirsiniz. Ancak uzun zamandır var ve siz yeni ilgilenmeye başladıysanız. Ön düzenin bozuk olup olmadığını lastiklerden anlayabilirsiniz.

Uzun süre devam eden arabanın sağa ya da sola çekmesi lastiklerde yıpranmaya neden olur. Lastiklere baktığınızda lastikler aşınmaya başlamış, ip atmış olma ihtimali yüksektir. Hiç gecikmeden bir tamirciye gitmeniz gerekir. Çünkü ön düzende meydana gelen arızalanmalar tehlikeli sonuçlar ortaya çıkarabilir.

Rot – Balans ayarları

Arabanızın rot – balans ayarları bozulmuş olabilir. Rot ayarı, tekerler arasındaki uzaklık ve açının birbiriyle eşitlenmesi için yapılır. Eğer aracınızın rot ayarı bozulmuşsa teker dişlileri sıyrılmaya başlar ve tekerler rahat bir şekilde dönmez. İster istemez bu da yakıt tüketimini arttırır.

Balans ise aracın denge ayarıdır diyebiliriz. Tüm lastiklerin eşit ağırlıkta olması gerekir. Çukurlara girmek, tümseklerden ve kasislerden hızlı geçmek aracın balans ayarının bozulmasına neden olur. Rot – balans ayarlarının bozulması arabada sağa ya da sola çekme yapar.

Lastiklerin durumu

Daha az bir ihtimal olsa da bazen lastiklerden kaynaklı da araba sağa ya da sola çekebilir. Lastikler yıpranmış ve aşınmışsa, lastiklerin hava basıncının istenilen seviyede olmaması da arabanın sağa ya da sola çekmesine neden olabilir.

Eğer lastikler iyi durumdaysa ve araba sağa ya da sola çekmeye başlamışsa vakit kaybetmeden bir rot – balans ustasına götürüp araca baktırın. Çünkü aracın sağa ya da sola çekmesi istenilmeyen sonuçlar doğurabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz