Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) atama bekleyen potansiyel öğretmen adayı sayısının 412 bin olduğunu belirtti.

Milli Eğitim Bakanlığı alan değişikliği hakkında bir açıklama yaptı. MEB tarafından yapılan açıklamada “Sınıf öğretmeni olarak görev yapmakta iken 540 saatlik “Zihin Engelliler Sınıfı Öğretmenliği Eğitim Programı”nı başarıyla tamamlayan öğretmenlerin özel eğitim alanına, kapatılan alanlarda görev yapmakta olup görev yaptıkları alanlar dışında başka bir alanda yükseköğrenimini bitirenlerden Talim ve Terbiye Kurulunun 20/02/2014 tarihli ve 9 sayılı Kararına göre mezun oldukları yükseköğrenim programları atanacakları alana da kaynak olanların ise bu alanlara alan değişiklikleri yapılacaktır.

Yeterli potansiyel aday olmadığından öğretmen ihtiyacı karşılanamayan özel eğitim alanına yapılacak alan değişikliği ile özel eğitim alanında bulunan öğretmen ihtiyacının karşılanması; kapatılan alanlarda görev yapan dolayısıyla fiilen yerine getireceği ders görevi bulunmayan öğretmenlerin ise ihtiyaç bulunan diğer alanlara atanmaları yoluyla daha etkin hâle getirilmeleri amaçlanmıştır.” denildi.

Alan değişikliğinin, öğretmen ihtiyacı ve kamu yararı göz önünde bulundurularak sınırlı tutulduğu belirtilen açıklamada bakanlık kadrolarında görev yapan öğretmen sayısının 904.679’a, norm kadroya göre öğretmen doluluk oranının ise ortalama %90’a ulaştığı belirtildi. Bazı alanlarda doluluk oranının %100’ün üzerinde olduğu açıklaması yapıldı.

Ayrıca açıklamada atama bekleyen potansiyel öğretmen sayısının 412.015 olduğu belirtilerek halen eğitim fakültelerinde 267.061, eğitim fakültesi dışında öğretmenliğe kaynak olan diğer yükseköğretim kurumlarında ise 433.422 olmak üzere toplam 700.483 öğrencinin öğrenim gördüğü bilgisine yer verildi.

MEB tarafından yapılan alan değişikliği açıklamasının son bölümünde ise şu bilgiler yer aldı:

“Bu veriler göz önünde bulundurularak potansiyel öğretmen adaylarının mağdur edilmemeleri bakımından alan değişikliğinin sınırlı tutulması gerekli görülmüştür. Zira alan değişikliği yoluyla yapılacak atamalar potansiyel adayların atanabileceği kontenjanların daha da daralmasına ve hatta bazı alanlar bakımından atanma imkânlarının kalmamasına yol açacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here