Benzinli ve dizel araçlar

Teknolojiyle paralel olarak son yıllarda otomobil sektörü de hızlı bir değişim geçiriyor. Avrupa ve Amerika gerek hibrit teknolojisinde gerekse elektrikli araçlarda epeyce yol katetti. Ama Türkiye’de durum biraz daha farklı… Bizde ise hibrit araçlar yeni yeni moda olurken elektrikli araçlar sadece İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde kullanılabiliyor, çünkü elektrikli araçları şarj etmek için yeterli alt yapı ve istasyon yok.

Avrupa ve Amerika hibrit ve elektrikli araçlarda gelişme gösterirken aynı zamanda da fosil yakıtlı araçlar olan benzinli ve dizel araçları yasaklıyor. Dizel ve benzinli araçları yasaklayacağını belirten ülkeler; Çin, Hindistan, Fransa, İngiltere, Norveç, İsrail

İngiltere, ülkenin havasını temizlemek için 2040 yılından itibaren benzinli ve dizel araç satışını yasaklamayı planlıyor. 2050 yılına kadar ise yollarda ki tüm araçların sıfır emisyon üreten araçlar olması hedefleniyor. Fransa da küresel ısınmaya karşı 2040 yılına kadar fosil yakıtlı araçların satışına sınırlama getirmeye hazırlanıyor. 2040 yılından sonra Fransa sadece elektrikli, hibrit ve diğer temiz yakıtlı araçların satışına izin verecek.

Önemli bir otomotiv pazarı olan Hindistan da benzin ve dizel yakıtlı araçları yasaklayacağını söyleyen bir başka ülke. Hindistan hükümeti ise 2030 yılına kadar ülkede satılan her otomobilin elektrikli motora sahip olması gerektiğini duyurdu.

Norveç temiz yakıtlı araç bakımından dünyanın önde gelen ülkelerinden birisi. Norveç’de 2025 yılında satılan her otomobil ve hafif ticari araç sıfır emisyonlu araç olacak. İsrail Enerji Bakanı da 2030 yılından itibaren dizel veya benzinli araçların İsrail’e ithal edilmesine izin vermeyeceklerini belirtti. Bu amaçla İsrail elektrikli otomobillerden alınan vergi oranını sıfıra yakın bir seviyeye çekecek.

Özellikle federal bir yapıya sahip olan bazı ülkelerde benzinli ve dizel araç yasağı belirli şehirlerde uygulanacak. Almanya’da Federal İdari Mahkeme, Leipzig, Stuttgart ve Düsseldorf gibi büyük şehirlere dizel yakıtları yasaklama izni verdi. İtalya’nın başkenti Roma’da ise 2024 yılından itibaren şehir merkezinde dizel araçlar yasaklanacak. İspanya’da Madrid, Danimarka’da Kopenhag benzinli ve dizel araçları yasaklayacak diğer Avrupa şehirleri.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here