Üniversite sınavı değişerek adı Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) oldu. Sınav Haziran ayında üç oturum halinde gerçekleşecek. Cumartesi sabah, cumartesi öğleden sonra ve yabancı dilden sınava girecekler için pazar sabah şeklinde gerçekleştirilecek. Cumartesi sabah Temel Yeterlilik Testi uygulanacak ve bu sınavda Türk Dili ve Edebiyatı testi ile Matematik Testi yapılacak. Cumartesi öğleden sonra yapılacak sınavda ise sayısal öğrencileri Matematik ve Fen Bilimleri sorularını, sözel öğrencileri Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Tarih, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını, eşit ağırlık öğrencileri ise Türk Dili ve Edebiyatı, Coğrafya ve Matematik sorularını çözecek.

Tarih, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi dersleri artık sınavda yok

Tarih, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını sadece sözel puandan tercih yapacak adaylar çözecek. Ülkemizde zaten bu gruptaki öğrenci sayısı oldukça az. Her ne kadar 9 ve 10. sınıf müfredatında bu dersler olsa da, sınavda çıkmayacağı için öğrenci önemsemeyecek. Aynı zamanda bu dersleri okutup özelde çalışan öğretmenlerin iş akdinin feshedildiği de gelen duyumlar arasında. Yani özel okullarda ve temel liselerde çalışan Tarih, Felsefe Grubu öğretmenlerine ihtiyaç kalmıyor.

Coğrafyanın etkisi azaldı

Yeni üniversite sınavında Coğrafya dersinin de etkisi azaldı. Önceki sistemde sayısal öğrencilerine de coğrafya soruları puan getirirken, yeni sistemde artık sayısal öğrencileri coğrafya sorularını çözmeyecek. Coğrafya derslerine ve öğretmenlerine olan ihtiyaç da bu durumda azalmış olacak.

Bu aslında vahim bir hatadır. Bir an önce bu hatadan dönülmesi gerekmektedir. Üniversitelerde halen okumakta olan Tarih, Coğrafya, Felsefe Grubu öğrencileri bulunmaktadır. Özel sektörde çalışan öğretmenler de şu anda iş sıkıntısı yaşamaktadır.

Fen Bilimlerinde soru sayısı azaldı.

Fen Bilimlerinde soru sayısı 40 oldu. Bu durumda Fizik, Kimya ve Biyoloji gibi derslerin de önemi azaldı. Müfredatta çok konu olmasına rağmen soru sayısının az olması öğrencinin dersi önemsememesine neden olacaktır.

Bütün öğrenciler Matematik çözecek

Yeni sistemle birlikte bütün öğrenciler Matematik çözmeye zorlanmaktadır. Her öğrencinin Matematik çözmeye ilgisi ve yeteneği olmayabilir. Maalesef ülkemizde ilgiye ve yeteneğe bağlı bir sistem geliştiremedik.

İki önemli sınav aynı gün

İki hayati sınav aynı gün yapılmaktadır. Bu da öğrencilerin zihnen ve bedenen yorulmasına neden olacaktır. Ayrıca öğrenciler barajı geçip geçmediğini bilmeden sınava girmek zorunda kalacaktır.

YÖK’ün bir an önce bu konularda açıklama yapması ve kamuoyunu tatmin edici çözümler üretmesi gerekmektedir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here