Dershanelerin kapatılmasıyla birlikte öğrencilere okulda takviye dersleri geliyor.

Başbakan Erdoğan’ın duyurduğu düzenlemeye göre öğrenciler, temel derslerden isteğe bağlı olarak ücretsiz takviye dersi alabilecek. Ancak takviye derslerini kendi öğretmenlerinden almayacaklar.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Burdur mitinginde, dershanelerin kapatılmasıyla birlikte öğrencilerin isterlerse okullarda takviye ders alabileceğini açıkladı. Henüz son karar verilmedi ama üst düzey brokratların görüşmeleri sonucunda uygulamanın çerçevesi belirlendi.

Buna göre öğrencilere takviye dersi

+ İsteğe bağlı ve ücretsiz olacak

+ Cumartesi- pazar ya da hafta içi alabilecekler

+ Temel dersleri kapsayacak

Amaç, dershanelerin kapatılmasının ardından öğrencilerin eksik olduğu derslerden eksiklerini tamamlaması. Öğrenciler isteğe bağlı olarak takviye derslerini alacaklar. Kendi öğretmenleri tarafından da yönlendirilebilecekler. Dersler haftasonu cumartesi, pazar günleri verilecek. Ama haftasonu eğitim almak istemeyen öğrenciler için tam gün veya yarım gün eğitimi olan okullarda akşam 17:00’ye kadar verilebilecek. Eğitimler türkçe, matematik, fen bilimleri gibi temel derslerden olacak.

Peki takviye derslerini kim verecek?

+ Öğrenciler takviye derslerini kendi öğretmenlerinden almayacak

+ Bir başka okuldaki öğretmenden alabileceği gibi, dershanelerden halk eğitim merkezlerine geçecek öğretmenler de bu dersleri verebilecek

Net olan öğrencinin takviye dersi kendi sınıf öğretmeninden almayacağı. Bu dersleri hangi öğretmenlerin vereceği konusunda 2 seçenek masada. Milli Eğitim Bakanlığı’ndan alınan bilgiye göre, bunlardan ilki mevcut duruma göre ek ders ücreti karşılığında okul öğretmenlerinin bu dersleri vermesi. Bu kapsamda başka bir okuldaki başarılı öğretmen de öğrencilere takviye ders verebilecek. Örneğin öğrenci evine uzak bir lisede öğrenim görüyorsa isterse evine daha yakın olan okulda da başarılı bulunan öğretmen tarafından eğitim alabilecek.

Test tekniğiyle yani sınav odaklı çalışma

Dershane düzenlemesiyle ilgili yasanın ardından çıkarılacak yönetmelik ile dershanelerde çalışan öğretmenlerin halkeğitim merkezlerine geçişinin sağlanmasının ardından takviye derslerinin bu öğretmenler tarafından verilmesi de seçenekler arasında. Bu durumda da dershanelerden halkeğitim merkezlerine geçen öğretmenler, öğrencilere test tekniği ile yani sınav odaklı bir çalışma programı sağlamış olacak.

İşte tüm bu detaylar, Meclis’te görüşülen dershane düzenlemesinin yasalaşmasının ardından çıkarılacak yönetmeliklerle netleşecek.

Duygu AYAZ / CNN Türk

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz