Digital Ocean

Bulut Sunucu (Cloud Hosting) Nedir?

Digitalocean bir bulut sunucudur. Digitalocean’ın ayrıntılarına geçmeden önce bulut sunucular hakkında açıklama yapalım. Bulut sunucularda kaynaklar anlık olarak kontrol edilebilir. Bağımsız Ram, CPU, disk alanı gibi özelliklere sahip olursunuz. Sunucunun barındıralacağı konumu kendiniz seçersiniz. Seçenekler arasında hızlı geçiş yapabilirsiniz ve kullandığınız kadar ücret ödersiniz.

Kaynak yetersizliği yaşadığınızda anında kaynak artırabilir ve web sitenizin devamını rahatlıkla sağlayabilirsiniz.

Digitaocean Nedir?

Digitalocean bir bulut sunucu sağlayıcıdır.  Bulut tabanlı altyapı sağlayıcısı olarak kendini konumlandıran, geliştirme, sürüm kontrolü ve test ortamları gibi birçok ihtiyaca cevap veren dünyanın en büyük bulut sunucu sağlayıcılarından biridir.

Digitalocean’da bulut sunucular Droplet olarak adlandırılır. Öncelikle bir Droplet kurarsınız. Dropleti kurarken aslında size bir bulut sunucu verilmiş olur ve RAM, CPU, disk alanı gibi ihtiyaçlarınızı, sunucunun yer alacağı ülke ve şehri kendiniz belirlersiniz. Bu arada hatırlatalım sunucunun yer aldığı ülkeler arasında Türkiye yok, Türkiye’ye en yakın konum olarak Almanya (Frankfurt) tercih edilebilir.

Bunları seçtikten sonra sunucumuz hazır. Sunucunun hazır olması demek web sitenizin de hazır olduğu anlamına gelmez. Şöyle ifade edelim, size boş bir bilgisayar verdiler. Bu bilgisayarı şimdi kurma zamanı, gerekli yazılımları yükleme zamanı. Bununla ilgili detaylı bir yazı kaleme aldık.

Digitalocean Avantaları Nelerdir?

  • Verileriniz performansı yüksek ve standart olarak sunulan SSD disklerde tutulur.
  • Aylık minimum 5 Dolar ödersiniz. Kaynak ihtiyacınız arttıkça 10 Dolar, 15 Dolar ücrete sahip olan paketlere anında geçiş yaparsınız. Minimum 5 Dolar ücret öderken saatlik bir hesap yapılır. Yani saatine 0,007 Dolar ödersiniz. Böylece deneme amaçlı projelerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.
  • Oluşturacağınız dropletlerde Ubuntu, CentOS, Debian, Fedora, CoreOS gibi bir Linux dağıtımı kullanabilirsiniz.
  • Tek tıkla LAMP, LEMP, WordPress ve daha bir çok uygulamayı saniyeler içinde kurabilirsiniz.
  • Ücretsiz bir SSL sertifikasına bile sahip olabilirsiniz. Ancak ücretsiz olan SSL sertifikasını üç ayda bir yenilemeniz gerekir. Çoğu zaman yenileme işlemini Digitalocean sizin yerinize hallediyor.
  • Basit bir kontrol paneline sahip olması nedeniyle kullanımı da oldukça kolay.

İsterseniz Digitalocean’a bizim refli linkimizden üye olabilirsiniz. Böylece siz 50 Dolar’lık biz de 25 Dolar’lık kredi kazanmış oluruz. Refli linkimizden siteye kayıt olabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz