Biz burada Digitalocean’da droplet kurulumunu, uygulama kurulumunu ve web sitesini Digitalocean’a taşıma işlemlerini anlatacağız. Ancak taşıma değil de yeni bir site kurulumu yapmak istiyorsanız da benzer işlemleri yapacaksınız, yeni bir site kurulumu kuşkusuz site taşıma işleminden çok daha kolaydır.

Öncelikle Digitalocean hesabımıza giriş yapalım. Eğer bir hesabınız yoksa linke tıklayarak üye olabilirsiniz. (Refli linktir)

Hesabımıza giriş yaptıktan sonra sol tarafta bulunan “New Project” linkine tıklıyoruz.

digital ocean

“Yeni Proje Oluştur” yani “Create new Project” bölümü geliyor. Bu bölümde bizden istenen bilgileri giriyoruz. İlk bölüme bir proje adı, ikinci bölüme bir açıklama ve üçüncü bölüme de kullanım amacını giriyoruz ve “Create Project” linkine tıklıyoruz.

Projemiz oluşturuldu. Şimdi ise droplet kurulumunu yapacağız. Oluşturduğumu projeye tıklayarak giriş yapıyoruz. Daha sonra ise “Get Started with a Droplet” linkine tıklıyoruz.

Ocean

Karşımıza gelen sayfada Distributions bölümünde, Choose an image başlığı altında kullanacağımız Linux dağıtımını seçiyoruz. Biz burada Ubuntu tercih edeceğiz.

Droplets

Distributions başlığı altında aşağıya doğru ilerleyerek Choose a plan bölümüne geliyoruz. Burada biz Standart seçeneğini işaretliyoruz. Projenizin büyüklüğüne göre farklı seçenekleri de işaretleyebilirsiniz. İsterseniz sonra da değiştirebilirsiniz ve en ekonomik seçenek olan 5$ seçeneğini işaretliyoruz. Gördüğünüz gibi 1 GB 1 İşlemci, 25 GB SSD Disk, 1000 GB Transfer…

Aşağıya doğru indiğimizde yedekleme ve depolama seçenekleri geliyor. Biz buralarda her hangi bir işlem yapmayacağız. Siz isterseniz yapabilirsiniz.

Yine aşağıda bölgeyi seçeceğiz. Biz Frankfurt’u seçiyoruz.

Şuanda altta bulunan Create Droplet linkine tıklamayın çünkü burada yapacağımız işlem bitmedi.

Yine üste çıkarak, üstte bulunan Marketplace alanına giriyoruz.

Bu bölümde dropletiniz için kurabileceğiniz bir çok uygulama bulunmaktadır. Örneğin tek tıkla WordPress, LEMP, phpMyAdmin kurabilirsiniz. Ancak biz hepsinin içinde olduğu bir seçenek arıyoruz. Panel olarak da isterseniz cPanel isterseniz de Plesk panel kurabilirsiniz. Ancak hatırlatalım cPanel ücretli, Plesk panel ise ücretsiz. Fakat Plesk panelin ücretsiz olması nedeniyle bazı kısıtlamaları var, bu kısıtlamaların sizin işinizi sınırlandıracak düzeyde olmadığını belirtelim. Rahatlıkla bir şeye ihtiyacınız olmadan kullanabilirsiniz.

Aslında sadece Plesk paneli kurduğumuzda bile yeterli çünkü birçok işimizi panel üzerinden halledeceğiz. Öncelikle Plesk paneli kuralım.  Plesk paneli burada bulup linke tıklayalım ve sağ tarafta Configure Plesk Droplet linkini göreceksiniz. Bu linke tıklayıp Plesk paneli seçiyoruz ve şimdi ise en altta bulunan Create Droplet butonuna tıklıyoruz. Yaklaşık bir dakika içinde Dropletiniz hazır.

Email adresinize konsola giriş için kullanabileceğiniz kullanıcı adınız ve şifreniz gelecek. Ancak bizim konsol ile ilgili şuan bir işimiz yok. Bu kullanıcı adını ve şifreyi Plesk panele giriş yapmak için kullanacağız. Burada en çok yaşanan sorunlardan biri şifre ve kullanıcı adının gelmemesidir. Böyle bir sorunla karşılaşırsanız Dropletinize giriş yapın. Access bölümü altında Reset Root Password seçeneği var buna tıklayarak şifre gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Plesk panelin kurulması biraz zaman alabilir. Plesk panele giriş yapmak için Digitalocean’da dropletinize girdiğiniz zaman sol üstte ipV4 adresiniz var. Bu adresi kopyalayıp sonuna 8443 (ip_adresiniz:8443) yazarak Plesk panel giriş ekranına ulaşıyorsunuz. Plesk panele girerken tarayıcınız SSL hatası verebilir ancak yine de devam edin. Plesk panelin SSL ayarını da sonradan yapacağız.

Plesk panelde kullanıcı adına root şifre kısmına ise mail adresinize gelmiş olan şifrenizi yazıyorsunuz ve giriş yaptığınızda ilk olarak sizden şifrenizi ve kullanıcı adınızı değiştirmenizi isteyecek. Bu işlemi yapıyoruz. Böylelikle Plesk paneliniz tamamen kurulmuş ve kullanıma hazır olacak.

Karşımıza domain eklemek için bir ekran gelecek. Domaini ekliyoruz. Burada domainin yanı sıra kullanıcı adı ve şifre belirliyoruz ve Secure the domain with Let’s Encrypt  seçeneğine tik koyuyoruz. Böylelikle sayfamız SSL sertifikasına da sahip olacak. Ancak bunun ayarları var o bölümlere de geleceğiz.

Domain kurulacak ancak uyarı verecek bunun nedeni ise Digitalocean’da da domain ekleme işlemi gerekiyor. Digitalocean hesabımıza tekrar giriş yapıyoruz.

Projemize tıklayıp dropletimizin sağında bulunan menüden Add a Domain seçeneğine tıklıyoruz. Gelen ekranda domainimizi yazarak Add Domain butonuna tıklıyoruz. Böylelikle domainin Nameserver kayıtları oluşuyor.

Şimdi Plesk panele tekrar girerek Websites & Domains bölümünün altında egitimgazetesi.net alan adı bulunuyor.

Bu bölümde aşağıda Digital Ocean DNS seçeneği var. Oraya tıklıyoruz ve karşımıza gelen ekranda Digitalocean Authorization adında bir bölüm var. O bölüme gelerek Plesk paneli Digitalocean ile eşleştirmek için Authorize linkine tıklıyoruz ve karşımıza gelen bölümde ise bir link olacak o linke tıklayarak işlemi tamamlıyoruz.

Aynı yerde DNS Management linki var, oraya girerek bu kez de Synchronize all zones seçeneğine tıklıyoruz. Overview bölümüne baktığımızda daha önce Disable olan Digitalocean DNS Zone seçeneğinin altında şimdi Active yazması gerekiyor.

Web sayfamız hazır son olarak domainimizin kayıtlı olduğu firmada NS yönlendirmelerini yapmamız gerekiyor. Bunu bildiğinizi varsayarak bu konu hakkında açıklama yapmıyorum, ancak yorum olarak takıldığınız, sormak istediğiniz yerleri sorarsanız konuda güncelleme yaparak açıklamalarda bulunabilirim. Plesk panelde Websites & Domains seçeneği altında install WordPress diyerek WordPress’I kurabiliriz. Böylelikle web sayfamız hazır hale gelmiş olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz