İstanbul Aydın Üniversitesi Kariyer Merkezi’nin ‘Duayenler Anlatıyor’ programına katılan deneyimli sanayici ve iş adamları, iş hayatına yönelik deneyimlerini öğrencilerle paylaştı ve “Herkesin bir hedefi olmalı. Stajlara imza için değil, öğrenmek için gelin. Sevdiğiniz işi erkenden tercih edin” mesajı verdiler.

İstanbul Aydın Üniversitesi Kariyer Merkezi, Sektöründe başarıyı yakalamış sanayi şirketlerinin kurucularının tecrübelerini aktardığı ‘Duayenler Anlatıyor’ adlı etkinlikte bir araya getirdi. Beylikdüzü Sanayici İşadamları Derneği (BEYSİAD) ile birlikte düzenlenen programda Altek Döküm Yönetim Kurulu Başkanı Fehmi Denizli, Uzay Makine Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Uz, ADM İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Saffet Uygur, deneyimlerini öğrencilerle paylaştı.

Türkiye’de sanayinin güçlü olmadığı bir dönemde kardeşi ile birlikte bakır ve bakır alaşımlı ürünler alanında çalışma yaptıklarını belirten Fehmi Denizli, o dönemde böyle bir girişimin kolay bir iş olmasa da kararlı duruşları sayesinde önemli bir başarı yakaladıklarını söyledi. Altek Döküm’ün bugün kendi alanında hem ihracatta hem firma büyüklüğünde ilk 5’te yer aldığına dikkat çeken Denizli, “Buralara gelmek kolay olmadı. Jeneratör bulmak zordu. Bulsanız onu çalıştıracak mazotu bulamıyordunuz. Türkiye’nin nerelerden nerelere geldiğini bizler çok iyi biliyoruz” dedi.

“Herkesin bir hedefi olmalı” diyen Denizli, herkesin kendi kabiliyetine göre hedeflerini belirlemesi ve bu hedefleri kısa ve uzun vadede gerçekleştirmek için çaba göstermesi gerektiğinin altını çizdi.

‘Dünyanın her yerinde Türkler var’

“Hiç bir zaman ‘Biz yetersiziz, yapamıyoruz, onlar yapar’ gibi bir düşünceye kapılmamak lazım. Dünyanın her yerine gittim. Alaska’dan Avustralya’ya kadar dünyanın neresine giderseniz gidin Türkler’e rastlarsınız ve Türkler’in birçok alanda başarılı çalışmalara imza attığını görürsünüz” diyen Denizli, gençlere şu mesajları verdi: “Bazı prensipleriniz olmalı. Birincisi itimat edilir, güvenilir olmalısınız. İkincisi ben daima doğruyu söylemekten yana oldum. Doğru tektir. İyi veya kötü. Kötü olsa bile, karşıdaki insan size daha çok inanır. Üçüncüsü hiçbir çalışma bireysel değildir. Kolektif çalışmak önemlidir. Bazen insanın karşısına şanslar çıkar. Önemli olan bunları yakalayıp değerlendirmektir”

‘Gençler ülkemizin nerelerden nerelere geldiğini görmeli’

Sivas’tan İstanbul’a, fabrika işçiliğinden fabrika sahibi olmasına uzanan hikayesini öğrencilerle paylaşan Uzay Makina Yönetim Kurulu Başkanı Memduh Uz, Türkiye’nin 90’lı yıllara kadar makine konusunda yüzde 95 dışa bağımlı olduğunu belirten Uz, “Yapılan en basit makine dahi dışarıdan geliyordu. Biz de böyle bir dönemde makine pazarına girdik. Kendi makine üretimimizi gerçekleştirmeyi başardık. Ama bu pazarda yapmak kadar satmak da önemliydi. Bunun için pazarlama şirketimizi kurduk ve satışlarımıza başladık. 1990’lı yıllara geldiğimizde iyi bir noktaya geldik. Bizim gibi başka Türk girişimcilerin gösterdiği çabalarla birlikte makine alanında iyi bir sıçrama yaptık ve makine ithalatı yüzde 95’lerden yüzde 5 seviyelerine kadar geldi. Bu bizler için çok sevindiricidir” dedi.

1974’te Kıbrıs Barış Harekatı döneminde savaş uçaklarında kullanılan bombaların üzerindeki bir parçanın olmaması nedeniyle ikinci harekatın geç başladığını anlatan Memduh Uz, “O dönemde çok iyi hatırlıyorum 48 saat eve gitmeden gece gündüz çalışıp o parçanın üretilmesini sağladık. Benzer bir sıkıntıyı, insansız hava aracında (İHA) yaşadık. İsrail’in İHA’lar için gerekli yedek parçayı vermemesi veya tamir etmemesinin güvenlik açısından bizi sıkıntıya soktuğu dönemler yaşadık. Yeni neslin bu tür konuların farkında olması önemli. Ülkemizin nereden nereye geldiğini çok iyi bilmesi gerekiyor” dedi.

‘Geleceğimiz için daha çok çalışmalıyız’

Ülkemizin içinde olduğu durumdan dolayı, her kesimin, sanayicilerin, üniversitelerin, gençlerin, çok çalışması ve çok mücadele etmesi gerektiğini kaydeden Uz, şunları söyledi: “Ülkemizin geleceği için gençlerin geleceği için daha fazla çaba harcamalıyız. Bu noktada üniversite sanayi işbirliğini daha da geliştirmeliyiz. Stajlara imza için değil, öğrenmek için gelin. Yatırımı her sektöre yaparak para kazanabilirsiniz. Ülkemizin geleceğine yönelik yatırım yapmak, üretime yönelik yatırım yapmak, üretmek kutsaldır. Yakın bir dönemde Almanya’ya gittiğim bir fuarda yaşlı bir adamla tanıştım. 85 yaşında ABD’den fuara gelmiş ve halen çalışıyor. Bu benim için de büyük bir dersti. Çocuklarıma artık emekli olmadığımı söyledim. Kaç yaşında olursak olalım hepimiz mücadele etmeliyiz ki ülkemizin yaşadığı sıkıntıları giderebilelim.”

‘Erken tercih yapın, yola erken çıkın’

ADM İnşaat Yönetici ve BEYSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Saffet Uygur da, iş hayatında öğretmenlik, maliyecilik ve ormancılık arasında ormancılığı tercih ettiğini ve bu alanda uzun yıllar çalışmalar gerçekleştirdiğini belirtirken, hayatın başında tercih yapmanın ve bu tercih üzerinden gitmenin kat edilecek başarıda önemli olduğunun altını çizdi. Ormancılık alanında staj yaptığı dönemlerden örnekler sunan Uygur, “4 yıl ormancılık eğitimim sırasında, her yaz 4 ay staj yaptım. Mezuniyetin ardından mesleğe adım attığımda eski memurlar çok şaşırmıştı. Stajımı aksatmadan her anını dolu dolu geçirdim. Ormancılık faaliyetini ekimden dikime, yol yapımından köprü yapımına, her türlü transport işlemlerini bütün safhalarını yerinde öğrenerek mezun oldum” dedi.

Sonrasında satış, yöneticilik, şantiye ve farklı alanlarda uzmanlaşmış 4 arkadaşıyla inşaat sektörüne girdiğini ve ADM İnşaat firmasını kurduklarını belirten Uygur, bu alanda yeterli bir bilgiye sahip olmamasına karşın işin tekniği, mevzuat yapısı, hukuksal dayanakları gibi birçok yönünü derinlemesine inceleyerek işe adım attığını söyledi: “Hangi mesleği seçerseniz seçin, erkenden tercih yapmak önemli. Erken tercih yapmanın anlamlı sonuçları olduğuna şahit oldum. Neyi tercih edersek edelim, okuldan edinilen bilgiler yeterli değil. Bugün dünyanın geldiği gelişmişlik düzeyi, karmaşıklık dikkate alındığında; çok ciddi bir eski yeni mevzuat birimi var. Dolayısıyla bu mevzuata, bu bilgiye hakim olmazsak işi yönetme şansı yok. Para kazanmak için bir işi tercih etmeyin. Para kazanmak üzerine kurulacak bir hedef, kaybettiğinizde hayallerinizi yıkabilir. Ben hayatım boyunca yapacağım işi keyif almak için zevk almak için yaptım. Eğer yaptığınız işten keyif alıyorsanız, bu büyük bir kazanç. Mutluluğun anahtarını iyi insan ilişkilerinde, hayatı paylaşmakta görüyorum. Sevdiğiniz işi tercih edin, erken tercih yapın, yola erken çıkın, çünkü erken kalkan yol alır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here