Göbeklitepe

Göbeklitepe nerededir?

Göbeklitepe Şanlıurfa’nın 20 km kuzeydoğusunda Örencik köyü yakınlarında Tek Tek Dağları eteklerinde bulunan dünyanın bilinen en eski yapısıdır. Bu nedenle tarihin sıfır noktası olarak da adlandırılır. Göbeklitepe hakkındaki bilgileri okudukça Şanlıurfa’ya peygamberler şehri denmesinin boşuna olmadığını hissedeceksiniz.

Alman Arkeolog Prof. Dr. Klaus Schmidt tarafından 20 yıl boyunca yapılan kazılarla gün yüzüne çıkarılan ve kısa zamanda çok ünlü bir yer olan Göbeklitepe’nin denizden yüksekliği 834 metredir. Şanlıurfa’dan bakıldığında görülebilecek bir yerde ve Göbeklitepe mevkisi ise geniş görüş mesafelerini görebilecek yüksek bir konumda bulunur.

Göbeklitepe Giriş Ücreti

Müze kartınız ya da öğretmen kimlik kartınız varsa veya 65 yaş üstü iseniz Göbeklitepe’ye ücretsiz girebilirsiniz. Bunun dışında Göbeklitepe’ye girişler ücretlidir ve kişi başı 36 TL’dir. İsterseniz 70 TL’ye müze kartı çıkararak bir yıl boyunca bütün müzelerden yararlanabilirsiniz.

Göbeklitepe’de giriş bileti alabileceğiniz bir bilet ofisi bulunuyor. Bu bilet ofisinden bilet alarak belli bir mesafe yürüyüp servise biniyorsunuz, 5 dakikalık bir servis yolculuğundan sonra Göbeklitepe’ye ulaşıyorsunuz.

Anı Evi ve Arkeoloji Müzesi

Bu eşsiz yapının ortaya çıkmasında emeği geçen Schmidt 2014 yılında Almanya’da geçirdiği bir kalp krizi sonucunda hayatını kaybetmiştir. Klaus Schmidt 1994-2014 yılları arasında Şanlıurfa’da Göbeklitepe çalışmalarını yürütürken burada konaklamak için bir taş ev satın almıştır. Bu taş ev Schmidt’in vefatından sonra eşi Çiğdem Köksal Schmidt tarafından 20 yıl boyunca yapılan kazılarda çekilmiş fotoğrafların sergilendiği bir yer haline getirilmiş ve “Anı Evi” olarak adlandırılmıştır.

Anı Evi her gün saat 10.00 ile 18.00 arası ziyaretçilere açıktır. Göbeklitepe’de ayrıca bugün bir ziyaret, bir dilek ağacı ve eski bir mezarlık bulunmaktadır. Göbeklitepe’yi ziyaret ederseniz arkeoloji müzesini de gezmeyi unutmayın. Bu arada arkeoloji müzesinin paralı olduğunu ve ücretinin ise 36 TL olduğunu hatırlatalım.

Göbeklitepe’nin özellikleri…

Göbeklitepe 2011 yılında Dünya Mirası geçici listesine alınmıştır. 2018 yılında ise Dünya Mirası kalıcı listeye eklenmiştir. Ülkemizde ise 2019 yılı “Göbeklitepe Yılı” olarak ilan edilmiştir. 2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesi ve basında çok fazla yer verilmesi nedeniyle bütün gözler Göbeklitepe’ye çevrilmiş ve ziyaretçi akınına uğramaya başlamıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 8 Mart 2019’da Göbeklitepe’ye gelerek Göbeklitepe Ören Yerinin resmi açılışını gerçekleştirdi.

Göbeklitepe’de T şeklinde 10-12 tane taş daire biçiminde dizilmiştir. Araları taş duvarla örülmüştür. Bu yapının tam merkezinde ise iki tane daha büyük dikilitaş karşılıklı olarak yerleştirilmiştir. Bu dikilitaşların çoğunun üzerinde insan, el ve kol, çeşitli hayvan resimleri bulunmaktadır.

Yakınlardaki taş kaynaklarının uzaklığı ve işlenmesi için gerekli insan gücü düşünüldüğünde bu anıtların yapılması için bin kadar insan çalıştırılması gerektiği tahmin ediliyor.

Göbeklitepe bir inanç merkezidir. Hatta insanlık tarihinin ilk ibadet yeri olduğu tahmin edilmektedir. Göbeklitepe’nin en erken kullanımının 11.600 yıl öncesine dayandığı öne sürülmektedir ve Cilalı Taş Devri’nden kalma önemli bir yerleşim yeridir. Göbeklitepe Mısır piramitlerinden 7 bin 500 yıl daha önce yapılmıştır.

Göbeklitepe’nin inanç merkezi olarak kullanımının M.Ö. 8 bin dolaylarına kadar devam ettiği ve bu tarihten sonra da bölgenin terkedildiği belirtilmektedir.

Göbeklitepe yerleşik hayata geçişin ilk izlerini taşır. Bunu gösteren kanıtların ise bu bölgede o dönemde tarım yapıldığını gösteren buğday izine rastlanması ve insanların ibadet yerlerini terketmemesi olarak belirtilmektedir. Araştırmacılar o dönemlerde insanların ibadet yerlerinden uzak kalmak istemediklerini ve bu nedenle de geçimlerini sağlayabilmek için de tarıma başladıklarını söylemektedir. Ayrıca ibadetin yapılışı sırasında büyük insan topluluklarının beslenmesi için avcılık ve toplayıcılığın yeterli olmadığını belirtmektedirler.

Bu bilgilere bakıldığında tarımın da tarihte ilk olarak burada yapıldığını söylemek yanlış olmaz.

Göbeklitepe hikayesi

Göbeklitepe hakkında anlatılan hikaye de oldukça ilginçtir. Şavak adında bir çiftçi bir gün tarlasını sürerken bir heykel bulur. Çevresinin yönlendirmesiyle bulduğu heykeli para eder düşüncesiyle müzeye götürür. Müze görevlileri heykelin tarihi bir değer taşımadığını söyleyerek heykeli müze ambarına atarlar. Yıllar sonra müzeye gelen uzmanlar tarafından incelenen heykelin gerçek değeri anlaşılır. Heykelin bulunduğu tepenin bir kaç metre altına inilince saklı, muhteşem tarih gün yüzüne çıkar.

Göbeklitepe Film Festivali

2019 yılının Göbeklitepe yılı ilan edilmesiyle birlikte Türkiye, Göbeklitepe’nin tanıtım çalışmalarına da büyük bir önem vermeye başladı ve Şanlıurfa’da bu anlamda birçok turizm etkinliği düzenleniyor. Bu etkinliklerden birisi de Eylül ayında gerçekleşecek olan Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali…

Şanlıurfa Valiliği ve Turizm A.Ş Genel Müdürlüğü’nün destekleriyle Eylül ayında gerçekleştirilecek olan Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ilk uluslarası film festivali olma özelliğini taşıyor. Festivalin başkanlığı sinema filmi yapımcısı Halit Ziya Alptekin tarafından üstleniliyor ve Uluslararası Göbeklitepe Film Festivali’nin dünyanın en prestijli festivalleri arasına girmesi hedefleniyor.

Göbeklitepe Filmi

Göbeklitepe’nin bunun ötesinde bir de filmi çekiliyor. Göbeklitepe hikayesi zihinsel engelli gençler tarafından ülkemizi temsil etmesi için film haline getiriliyor.

“Kutsal El Çantaları” ismini taşıyan film, down sendromlu, otizmli ve mental geriliği bulunan 5 zihinsel engelli gencin İstanbul’dan Göbeklitepe’ye uzanan ve hayatın özünü aradıkları serüveni anlatan bir macera filmi olacak. Film de Göbeklitepe’nin sırları da anlatılacak. Filmin tüm oyuncuları zihinsel engelli bireylerden oluşuyor ve bu film ilk orta metrajlı film olma özelliğini taşıyor.

Senaryosu Merve Kılıç tarafından yazılan, yönetmenliğini Hakan Kural ve Ulaş Beşoklar’ın üstlendiği filmin çekimlerine Mayıs ayında başlanacak ve filmin dünya çapında ses getirmesi hedefleniyor. Kutsal El Çantaları filmi sosyal farkındalık alanında zihinsel engelli bireyleri hiç bir ajitasyon barındırmadan, var oluşlarını, kendi dünyalarını, birebir yansıtarak seyirciyle buluşacak.

Göbeklitepe’ye nasıl gidilir?

Göbeklitepe’ye ulaşımı toplu taşıma araçları ile sağlayacak olanlar Şanlıurfa’da Abide Park karşısındaki Havaş durağında 100 numaralı hattı kullanabilirler. Kendi araçları ile ulaşımı sağlayacak olanlar ise aşağıdaki haritadan yararlanabilirler.

Göbeklitepe Videosu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here