En iyi çeviri siteleri

Eskiye nazaran çeviri siteleri bir hayli gelişmiş olsa da hala istenilen düzeyde değil. Bu çeviri siteleri özellikle Avrupa dillerini neredeyse hatasız çevirmektedir. Örneğin hem İngilizce hem de Almanca biliyorsanız, bu iki dilde neredeyse hatasız çeviriler alabiliyorsunuz. Çünkü bu iki dil aynı dil ailesi grubundan ve birbirine yakın diller.

Ancak söz konusu Türkçe olduğunda ise ve Türkçe’nin hem zor bir dil olmasından kaynaklı hem de Avrupa dillerine yakın olmamasından kaynaklı olsa gerek çeviride bir çok hata ile karşılaşabiliyorsunuz. Türkçeden İngilizceye ya da İngilizceden Türkçeye eskiden çok daha kötü çeviri yapan çeviri sitelerinin hatalara rağmen bu konuda oldukça geliştiğini söyleyebiliriz.

Şimdi gelin birlikte en iyi çeviri yapan çeviri sitelerine bir göz atalım;

Google Translate

Hiç kuşku yok ki bu konuda en çok kullanılan çeviri sitelerinin başında Google Translate gelmektedir. Google Translate ile hem siteleri hem de uzun metinlerin çevirisini yapabiliyorsunuz. Google birçok konuda olduğu gibi çeviri konusunda da kendisini bir hayli geliştirmiş durumda ve günümüzde yapay zekayı neredeyse çeviri yaparken kullanacak duruma geldi.

Eğer Google Chrome kullanıyorsanız bir eklenti sayesinde kolayca web sayfalarının çevirisini yapabilirsiniz. Google Translate 90’a yakın dilde çeviri yapabiliyor.

Translate.com

Adından da anlaşılacağı gibi translate.com sadece çeviriye odaklanmış bir web sayfası. Türkçe’nin de dahil olduğu pek çok dilde çeviri yapabiliyor. Ücretsiz çeviri seçeneğinin yanı sıra translate.com’un ücretli seçenekleri de mevcut. Çeviri kalitesi olarak Google Translate’den çok da farklı değil. Üstelik Google Translate’e göre biraz yavaş kaldığını da söyleyebiliriz.

Bıng Translate

Bing Translate de Türkçenin dahil olduğu birçok dilde çeviri yapıyor. Testlerimiz sırasında en başarılı çeviriyi yaptığını, hatta Google Translate’den bile bir tık daha iyi olduğunu tespit ettik. Özellikle Türkçeden İngilizceye ve İngilizceden Türkçeye oldukça başarılı sonuçlar veriyor.

Yandex Translate

Birçok konuda Google rakip olma amacıyla yola çıkan Yandex, çeviri konusunda da her geçen gün kendini geliştirmeye devam ediyor. Ancak hala istenilen düzeyde olmadığını söyleyebiliriz. Yaptığımız çevirilerde ortalamanın üstünde bir sonuç elde ettik. Yandex Translate de yine Türkçenin de aralarında bulunduğu birçok dilde çeviri yapabiliyor.

Çeviri siteleri Türkçeden İngilizceye ya da İngilizceden Türkçeye çeviri yaparken birçok çeviri hatası yapabiliyorlar. Bu sitelerin temel mantığı profesyonel çeviri yapmak değil, bir siteyi ya da bir metni en azından anlaşılabilir düzeye getirmektir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki teknolojinin gelişimine paralel olarak çeviri teknolojileri de hızla gelişiyor. Yaptığımız denemelerde en iyi sonucu Bing Translate ile aldığımızı söyleyebilir ve kesinlikle tercihimizin Bing Translate’den yana olduğunu söyleyebiliriz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here