Frenk maydanozunun faydaları

Frenk maydanozu nedir?

Anavatanı Kafkasya ve Güneydoğu Avrupa olan Frenk maydanozuna Türkiye’de halk arasında eşek hardalı ya da siyah hardal da denir. Kerbel ismi de Frenk maydanozunu tanımlamak için kullanılır. Kerbel adı özellikle Almanya’dan gelir ve Frenk maydanozunun Almanya’daki adıdır. Frenk maydanozunun küçük kıvırcık yaprakları vardır. Aromatik bir bitki olmasının yanı sıra çok fazla faydası olduğu için alternatif tıp alanında da kullanılır. Ancak çok fazla tüketilmesinin zehirlenmelere yol açabileceği söylenmektedir. Bu nedenle dikkatli kullanılmalıdır.

Bildiğimiz maydanoza benzer ve normal maydanaoz gibi yemeklerde kullanılır, kendine özgü bir tadı vardır. Normal maydanozdan daha dayanıklıdır ve cam bir saklama kapının içerisinde uzun süre bozulmadan durabilir. Romalılar tarafından Kafkasya’dan Avrupa’ya getirilmiştir ve Avrupa mutfağında kullanılmaya başlanmıştır. Ortaçağda Romalılar Frenk maydanozunun doğa üstü gücü olduğuna inanmıştır. Yumuşak, açık yeşil yaprakları vardır ve yapraklarının alt kısımları hafif damarlı ve tüylüdür. Boyu 60 – 70 cm’ye ulaşır. Kökü ince ve beyazdır. Tazeyken aromalı bir kokusu vardır, ancak kuruyunca koku gider.

Aromatik kokusuyla yemeklere tat vermek için kullanılan Frenk maydanozu, kıvırcık yaprakları ve beyaz çiçekleri ile tanınır. Kokusunu çabuk kaybettiğinden dolayı taze tüketilmesi daha iyi olur. Frenk maydanozunun tohumları kurutularak saklanabilir. Ekim ve Kasım aylarında toplanan tohumları gölgede kurutularak toz haline getirilir. Toz haline getirilen tohumlar hava almayacak şekilde bir kavanozun içinde saklanabilir.

Frenk maydanozu nerede yetişir?

Anavatanı Kafkasya olan Frenk maydanozu, Güneydoğu Rusya, Güney Avrupa, Batı Asya ve Anadolu’nun dağlık kesimlerinde yetişir. Özellikle ülkemizde kendiliğinden yetişen Frenk maydanozunun şifalı bir bitki ve baharat olarak kullanılması yaygın değildir. Ancak birçok ülkede tarımı yapılır ve yetiştirilir. Ayrıca Frenk maydanozu, nemli ve yumuşak toprakları daha çok sever.

Bahar aylarında dikilir, Haziran ayında ise hasat edilir. Dikiminden bir ya da bir buçuk ay sonra hasat edilir. Eğer saksıda yetiştirecekseniz Şubat ayında dikmeniz gerekir. Özellikle çimlenme ve filizlenme aşamasında suya ihtiyaç duyar. Fazla su verilmesi de bitkiye zarar verir. Frenk maydanozunun etrafında yetişen yabani otların temizlenmesi gerekir.

Frenk maydanozunun kullanım alanları

Frenk maydanozu yemeklere ve salatalara tat vermek için normal maydanoz gibi kullanılır. Baharat olarak da et yemeklerine katılır. Özellikle Fransız mutfağında geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Aromatik kokusu nedeniyle kızartmalarda da kullanılan Frenk maydanozunun kıvırcık yaprakları tabakları süslemek için kullanılır. Frenk maydanozunun pişirilmeden, taze taze kullanılması tavsiye edilir. Çünkü pişirildiğinde kokusunu kaybeder.

Kurutulmuş tohumlarına kaynar su eklenerek çay yapılır. Çay dışında süte ve sirkeli suya da katılarak içilebilir. Bahar aylarında çorbası yapılır.

20 gram taze maydanozu 1 litre kaynar suya atın ve 10 dakika demlensin. Süzdükten sonra bu suyu yüze ve tüm vücuda masaj yaparak sürebilirsiniz. Bu işlem, cildin sağlıklı, güzel ve bakımlı olmasına katkı sağlar.

Gözünüzde iltihap varsa taze bitki suyunu günde iki defa iki damla olarak iltihaplı göze damlatın. Aynı zamanda bitki suyuyla her gün yüzünüzü yıkarsanız cildiniz yumuşar, ciltteki kırışıklıklar azalmaya başlar. Maydanoz suyu iyice temizlenen yüze günde 2-3 kez sürülür.

Yaşlılık döneminde oluşan göğüs sarkmaları için Frenk maydanozunun yaprakları bir fırın torbası içine konularak fırında bir süre ısıtılır ve bu yapraklar göğüs üzerine bağlanır. Taze yaprakları pişirildikten sonra tuz ve sirke ile harmanlanarak iltihaplı yaralara ve deri sertleşmesi oluşan yerlere sarıldığında iyileştirici sonuçlar verir. Frenk maydanozunun aromatik kokusu karıncaları, sümüklü böcekleri ve bitki bitlerini uzaklaştırmak için de oldukça etkilidir.

Frenk maydanozunun faydaları

Frenk maydanozu normal maydanoz gibi C vitamini açısından oldukça zengindir. Ancak Frenk maydanozunun faydaları birçok kişi tarafından yeterince bilinmemektedir. Frenk maydanozunun faydaları şunlardır;

 • Kanı temizler, sindirim sistemini rahatlatır, karaciğer sağlığı açısından da oldukça faydalıdır.
 • Sirke ile birlikte kullanıldığında hıçkırığı keser.
 • İdrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir.
 • C vitamini açısından zengin olduğu için soğuk algınlığı ve bronşite iyi gelir.
 • Emziren annelerin göğüs uçlarında oluşan iltihaplar için Frenk maydanozu lapası kullanılması tavsiye edilir.
 • Hazımsızlığın giderilmesine ve midenin rahatlamasına yardımcı olur.
 • Kaynatılarak içildiğinde ishale iyi gelir ve zayıflamaya yardımcı olur.
 • Frenk maydanozu tohumu toz haline getirilerek içildiğinde iştah açar.
 • Kadınlarda oluşan beyaz akıntıyı keser.
 • Bazı uzmanlarda ileri yaşlarda erkeklerde oluşan cinsel isteksizliği arttırdığını belirtmektedir.
 • Bilgenli Hildegard dalak sancılarında ve sindirim kolaylaştırıcı olarak suyunu önermiştir.
 • Losyon haline getirilerek cilt temizliğinde kullanılır.
 • Frenk maydanozundan yapılan merhem egzama yaralarına çok iyi gelir. Vücutta oluşan birçok yaranın çabuk iyileşmesine katkı sağlar. Frenk maydanozu yeşil hali ile ezilerek merhem haline getirilir ve merhem haline getirilen bitki yaraların üzerine sürülebilir.

Frenk maydanozu çayı

Yukarıda bahsettiğimiz gibi kaynatılarak içildiğinde ishale iyi gelir. Kaynatılması bir anlamda maydanoz çayı yapılmasıdır. Frenk maydanozu çayı için 1 çay kaşığı kuru nane veya tohuma 1 çay fincanı kaynar su eklenir. 10 dakika demlenip süzülür. Şeker konulmadan günde 1 ya da 2 fincan içebilirsiniz.

Uyarılar

Fazla kullanılması iyi değildir, zehirlenmelere neden olabilir. Özellikle emziren ya da yeni doğum yapmış annelerin kullanmadan önce doktorlarına danışmaları gerekir. Yine de her durumda bir doktora danışmakta fayda vardır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz