Ginseng

Ginseng Nedir?

Ginseng yüzyıllar boyunca geleneksel Çin kültüründe yer almıştır. Özelikle Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde 5000 yıldır tedavi amaçlı kullanıldığı belirtilmektedir. M.S 1. yüzyıla ait Çin kaynaklarına göre ginseng, zihni güçlendirici, irfan ve bilgeliği artırıcı şifalı bir bitki olarak tanımlanmakta ve düzenli kullanımının yaşam süresini arttıracağı belirtilmektedir. İnsan şekline benzediği için Çince’de “insan bitkisi” olarak adlandırılır.

Etli kökleri olan, yavaş büyüyen, kısa bir bitkidir. Ginseng, yavaş büyüyen çok yıllık bir bitki türüdür. Büyüme hızına bağlı olarak üç şekilde sınıflandırılır. taze ginseng, beyaz ginseng ve kırmızı ginseng…

Taze ginseng ortalama 4 yılda hasat edilirken, beyaz ginseng 4-6 yıl arasında, kırmızı ginseng ise 6 yıl ve daha fazla bir sürede hasat edilir. Birçok türü bulunan ginsengin en popüleri Amerikan ginsengi ve Asya ginsengidir.

Bitkinin konik kökleri yaklaşık 5-30 cm uzunluğundadır.

Ginseng kullanımı

Ginseng kökü genellikle kurutulmuş formda kullanılmaktadır. Çeşitli türlerdeki içeceklerin içine eklenip, karıştırılarak da kullanılabilmektedir. Ginsengin köklerinden bitkisel çaylar da yapılabilmektedir. Ginseng çayı özellikle Çin’de yaygın olarak kullanılmaktadır. Diğer taraftan ginseng saç tonikleri ve kozmetik ürünlerine eklenerek bu alanda da kullanılmaktadır. Ginseng toz halinde de oldukça sık kullanılmaktadır ve kurutulmuş ginseng toz haline getirilir.

Ginsengin faydaları

Botanik dünyasında ismi “Panax” olan ginseng, hafızayı güçlendirir, beyin fonksiyonlarını düzenler, halsizlik ve yorgunluğa karşı iyileştirici etkiye sahiptir. Bu arada “Panax” her şeyi iyileştiren anlamına gelmektedir. Ginsengin üreme sağlığı ve nörolojik rahatsızlıklarda da faydalı olduğu düşünülmektedir. Tedavi amacıyla ginsengin kökü kullanılır.

 • Ginseng güçlü antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini koruyor. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırıyor.
 • Vücutta dengeleyici bir etki yaratarak, vücudu stresten koruyor.
 • Stresten koruduğu için vücutta beyin fonksiyonları daha sağlıklı çalışıyor, konsantrasyon artıyor, hafızayı güçlendiriyor. Böylece beyin daha zinde ve enerjik oluyor. Eğer kronik anksiyeteden, yorgunluktan rahatsızsanız veya sıkça stresli koşullarda bulunuyorsanız ginseng stresle baş etme kapasitenizi iyileştirebilir, dayanıklılığınızı ve gücünüzü arttırabilir.
 • Kötü kolesterol üzerinde dengeleyici etkileri bulunan ginseng düzenli ve ölçülü kullanıldığında kolesterolü düşürüyor.
 • İçeriğindeki faydalı maddeler sayesinde kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini azaltıyor. kalp ritminin düzenlenmesine yardımcı oluyor.
 • Afrodizyak etkisi sayesinde hormonların düzenli olarak üretilmesine yardımcı oluyor.
 • Güçlü antioksidan özelliği sayesinde vücudu grip ve nezleye karşı korumasının yanı sıra kanser gibi ciddi rahatsızlıklarda da etkili bir bitki. Kansere yakalanma riskini azaltıyor. Kanserli hücrelerin büyümesini ve çoğalmasını yavaşlattığı belirtiliyor.
 • Karaciğeri toksinlerden temizler. Yapılan bazı çalışmalarda tümör gelişimini engellediği ortaya çıkmıştır. Bunun yanı sıra radyoterapinin yan etkilerini azaltır.
 • Cinsel performansı arttırmada doğal bir ilaç olarak kullanılır. Hayvanlar üzerinde yapılan bazı araştırmalarda sperm sayısında artışa neden olmuştur. Özellikle erkeklerin üretkenliğini, erkeklik hormonu ve sperm miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini olumlu bir şekilde etkilediği belirtilmektedir.
 • Güney Kore’de bir üniversitede yapılan bir araştırmada ginseng alzheimer hastalarında algılamayı artırıcı bir etki göstermiştir. Alzheimer hastalığı olanlarda etkili olabilmesi için devamlı kullanılması gerektiği belirtilmektedir.
 • Baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olur.

Ginseng çayı

Ginseng kökü kullanarak ginseng çayı yapıp tüketebilirsiniz. Ginseng çayı için; 1-2 gram ginseng kökünü kaynamış suya ilave ederek 15 dakika bekletip için.

Ginsengin Zararları

Ginsengi yüksek miktarlarda kullanmayın. Ginsengi düşük miktarlarda uzun süre kullanmak önemlidir. Ginsengin faydasının görülebilmesi için en az iki, üç hafta kullanılması gerekir.

Kalp ve damar rahatsızlığı olanların, tansiyon sorunu yaşayanların ya da alerjik bir bünyeye sahip olanların mutlaka doktorlarına danışarak tüketmesi ve ginseng tüketiminde aşırıya kaçmaması gerekiyor. Diyabet hastalarının da dikkatli ve doktor kontrolünde kullanmaları gerekir.

Ginsengi Nerede Bulabilirim?

Ginseng özellikle çay olarak tüketildiğinden onu hazır paketler halinde eczanelerde, aktarlarda ve büyük marketlerde kolayca bulabilirsiniz. Birçok online satış sitesinde de yine paketler halinde ginseng çayına ulaşmanız mümkün.

Eğer kök halinde almak isterseniz aktarlarda bulabilirsiniz. Kök halinde aldığınız ginsengi rendeleyerek ya da küçük parçalar halinde dilimleyerek kullanabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz