Godaddy

Eğer Godaddy kullanıyor ve alt alan adı oluşturmak istiyorsanız. Bu işlem sanıldığı kadar zor değil. Şimdi biz egitimgazetesi.net sitesinde olduğu gibi dil kodlarını da kullanarak bir alt alan adı oluşturacağız. Yani eğitimgazetesi.net sitesinde olduğu gibi https://de.egitimgazetesi.net ve https://en.egitimgazetesi.net şeklinde alt alan adları oluşturacağız. Siz de isterseniz dil kodlarının yer aldığı isterseniz de başka bir alt alan adı oluşturabilirsiniz. Alan adınız başka bir firmada ise ve hosting hizmeteini Godaddy’den alıyorsanız bu işlemi yapabilirsiniz. Ancak her ikisi de Godaddy’de ise eğer muhtemelen yine benzer işlemleri yaparsınız.

Bunun için öncelikle Godaddy hesabımıza giriş yapıyoruz. Web Hosting yazan yerin altında “Manage” yani “Yönet” seçeneğine tıklıyoruz.

Daha sonra ise gelen sayfada “cPanel Admin” yani “cPanel yöneticisi” linkine tıklıyoruz.

Böylelikle cPanal’e gireceğiz. cPanel’de “Domains” yani “Alan Adları” yazan bölümün altında “Subdomains” denilen “Alt Etki Alanları” bulunmaktadır. Buraya tıklıyoruz.

Burada biz Almanca için bir alt alan adı oluşturacağız. Almanca’nın dil kodu olan “de” kodunu “Alt Alan Adı” bölümüne yazıyoruz. Burada siz başka bir şey de yazabilirsiniz. Örneğin, mobil bir site için alt alan adı oluşturacaksanız, https://m.egitimgazetesi.net şeklinde ya da E-mail için alt alan adı oluşturacaksanız, https://mail.egitimgazetesi.net şeklinde olabilir. Ancak buraya ana alan adınızı yazmıyorsunuz. Yani bizim sitemizde olduğu gibi egitimgazetesi.net alan adını bu bölüme yazmıyorsunuz. Sadece kullanmak istediğiniz alt alan adını yazıyorsunuz.

Domain kısmında ise ana alan adınızı seçiyorsunuz. En altta bulunan “Document Root” bölümünde ise alt alan adı dosyalarınızın bulunacağı klasörü seçiyorsunuz. Bu alan ana alan adınızın bulunduğu dosyalarla aynı konumu seçebilirsiniz. Hatta aynı klasörü seçmeniz bence daha iyi ve sonunda ise “Oluştur” linkine tıklıyorsunuz.

İşlem bu kadar. Alt alan adınızı oluşturdunuz. Şimdi ise kontrolünü yapalım. Godaddy hesabınızın ana sayfasında “Ürünlerim” bölümüne geliyoruz. Burada bu kez “Alan Adları” yazan bölümde “Hepsini Yönet” linkine tıklıyoruz.

Üst araç çubuğunda “DNS” bölümünün üstüne geldiğimizde açılan menüde “Bölgeleri Yönet” seçeneğine tıklıyoruz.

Gelen bölümde arama kutucuğuna alan adımızı yazarak, ara butonuna basıyoruz.

DNS kayıtlarımız ekrana geliyor. Eğer aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kayıt var ise işlem başarılı demektir.

Eğer Cloudflare gibi bir CDN servisi kullanıyorsanız. O zaman oluşturduğunuz alt alan adını web tarayıcısında açılmayacaktır. Çünkü Cloudflare’da da değişiklik yapmak gerekiyor. Bunun için ise Cloudflare sitesindeki hesabımıza girelim. Yukarıda “DNS” yazan bir bölüm var, tıklayıp o bölüme giriyoruz.

Gelen ekranda bir “A” kaydı oluşturacağız. Zaten “A” kaydı ilk sırada olacağı için başka bir şeye dokunmuyoruz. Sadece “Name” kısmına oluşturduğumuz alt alanı yazıyoruz. Bizim örneğimizdeki gibi “de” ya da “en” yazıyoruz. Siz ne oluşturmuşsanız onu yazıyorsunuz. Aşağıdaki resimde de detayları görebilirsiniz. Bu işlemi de yaptıktan sonra alt alan adımız kullanıma hazır.

Başka bir hosting firmasında da muhtemelen benzer işlemleri yaparsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here