Google

Aman dikkat! Gmail şifreniz çalınabilir. Buna bağlı olarak Youtube kanalınız ve tüm bilgileriniz gidebilir. Peki Gmail ve Youtube hesabınız çalınırsa buna karşı ne yapabilirsiniz? Hiçbir şey. Çünkü sizin önünüzü kimse değil Youtube tıkayacaktır.

Yaklaşık olarak 18 Şubat 2020 tarihlerinde Gmail hesabım çalındı. Buna bağlı Youtube kanalım gitti. İki sefer geri almama rağmen o anda tam anlamıyla müsait olamadığım için tamamen gmail hesabımı kaybettim. Bir süre sonra da almak için uğraşmama rağmen şu uyarı ile karşılaşıyordum;

“Google’ın tanımadığı bir cihazda oturum açmaya çalışıyorsunuz ve bu kişinin siz olduğunuzu kanıtlamamıza yetecek bilgiye sahip değiliz. Korunmanız için şu anda burada oturum açamazsınız. Daha sonra tekrar deneyin veya farklı bir cihazdan oturum açın.”

Hiç kimse değil Google beni engelliyordu. Yıllardır girdiğim cihazları Google tanımıyordu ve bu nasıl bir sistem, Google gibi bir dev böyle hataları nasıl yapar diye düşünmeye başladım. Aynı şey hotmail’de de başıma geldi. İnanın hesabımı tekrar almak on dakikamı bile almadı.

Düşünün yıllardır kullandığınız hesabı adamın birisi bir anda çalıyor ve siz arkasından sadece bakıyorsunuz, ki hesabı 2009 yılında açmıştım. Hesabı eline geçiren kişi kurtarma e-postasını ve telefon numarasını sorgusuz sualsiz nasıl değiştirebiliyor? Google buna karşı hiç bir önlem almıyor ve tamamen hesabınız savunmasız bir durumda. Youtube ve Google iletişim merkezi ile bağlantı kurayım diyorsunuz, size hiç bir şekilde yardım etmiyorlar. Sadece hesap kurtarma linki gönderiyorlar ve zaten cihazınızı Google güvensiz olarak algıladığı için işlem yapamıyorsunuz.

Neyse sonunda yaklaşık on gün boyunca uğraştıktan sonra nihayet Google cihazın tanınmama sorununu kaldırdığı için hesabı kurtarabildik ancak çok geç kalmıştım. Çalan kişiler Youtube kanalımın sahipliğini değiştirerek beni iletişim yöneticisi olarak ayarlamışlardı ve kanal üzerinde hiçbir değişiklik yapamıyordum. Youtube ile iletişim kurmama rağmen hiçbir sonuç alamadım.

Bundan sonraki süreçte ise Google’nin arama motoru da dahil hiçbir ürününü kullanmama kararı aldım. Araştırmalarım neticesinde 100 binlik kanalları bile çalınan kişilerle karşılaştım. Tekrar emek verip de adsense ya da youtube kanalımın çalınması riskini göze alamazdım. Çünkü Google kesinlikle kullanıcılarının güvenliğini zerre kadar önemsemiyor.

3 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz