2017-2018 eğitim-öğretim yılının başlamasına sadece bir hafta kaldı. Yeni eğitim öğretim yılına başlarken öğretmenlerin en çok merak ettiği konulardan birisi de günlük ders planları. Günlük ders planları kalktı mı? Günlük ders planı yapmak zorunlu mu?

Maalesef bu konuyu birçok müdür ve müfettiş de bilmediği için bütün öğretmenlerden günlük ders planı isteyebiliyor. Ancak bütün öğretmenlerin günlük ders planı yapması zorunlu değil. Şöyle de diyebiliriz, öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde günlük ders planı yapılmasına gerek yoktur.

Günlük ders planı konusuna Milli Eğitim Bakanlığı’nın Eğitim ve Öğretim Çalışmalarının Planlı Yürütülmesine İlişkin Yönergesi açıklık getirmektedir. Bu yönergenin Ders Planı başlıklı 12. Maddesi şöyledir:

Madde 12 – (Değişik: AĞUSTOS 2005/2575 TD) Ders plânı, bir ders için o dersle ilgili eğitim programlarında yer alan ve birbirleriyle ilişkili öğrenci kazanımlarını bir ya da birkaç ders saatinde işlenecek konu örüntüsünü, konuya ilişkin deney, tartışma soruları, proje ve ödevleri, uygulama çalışmalarını, ders araç-gerecini içine alan birinci derecede sorumlu olduğu, zümre öğretmenleri ile şube öğretmenlerinin ortak katkısıyla ders öğretmenlerince önceden hazırlanan plândır.

Ders plânı, belli bir ders için bir ya da birden çok ders saatinde işlenecek konuların plânlamasıdır. Ders plânında yer alan öğrenme-öğretme etkinlikleri öğrencilerin katkısıyla gerçekleştirilir. Ders plânının uygulanmasından ders öğretmeni sorumludur.

Öğretmen kılavuz kitabı bulunan derslerde, kılavuz kitap, ders plânı yerine kullanılır. Öğretmenin ihtiyaç duyması hâlinde, okulun şartlarına göre kılavuz kitaplarda yer alan plânların dışında da öğretim programına uygun ders planı hazırlanıp uygulanabilir. Ders defterine uygulanan etkinliğin adı veya etkinliğin ilgili olduğu kazanım yazılır.

Öğretmen kılavuz kitabı bulunmayan dersler için, eğitim-öğretim kurumlarında bir veya birkaç ders saati için sınıf öğretmeni, alan (branş) öğretmeni ve/veya zümre öğretmenleri tarafından ders plânı hazırlanır ve uygulanır.

Öğretmen tarafından hazırlanan ders plânı, okul müdürü ve müfettişlerce denetlenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz