Hayat Eve Sığar

Sağlık Bakanlığı tarafından Hayat Eve Sığar adında bir mobil uygulama geliştirildi. Bu mobil uygulama iPhone, Android telefonlar ve tabletler için tasarlandı. Bu uygulamayı Google Play Store ya da App Store’dan indirerek kullanabilirsiniz.

Hayat Eve Sığar mobil uygulaması nedir?

Koronavirüs salgını tüm dünyayı olduğu gibi ülkemizi de etkiledi. Sağlık Bakanlığı da koronavirüs ile mücadele kapsamında bir uygulama geliştirdi. Hayat Eve Sığar adı verilen uygulama Google Play Store ve App Store’dan indirilebiliyor. Bu uygulama Covid-19 salgınının kontrol altına alınması ve enfekte olan kişilerin takip edilmesi için geliştirildi.

Uygulamanın boyutu yaklaşık olarak 4 MB ve boyutu büyük olmadığı için saniyeler içerisinde cihazınıza kurabiliyorsunuz. Uygulamayı açtığınızda karşınıza şöyle bir mesaj çıkıyor: “Bu uygulama seni ve çevrendekileri Corona virüsünden korumak için T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından geliştirilmiştir.”

Hayat Eve Sığar uygulaması ile neler yapabilirsiniz?

  • Güncel verilerle hazırlanmış Covid-19 testini doldurarak durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.
  • İzin vermeleri halinde aileniz ve sevdiklerinizi “Ailem” sekmesinde ki listenize ekleyebilir, durumları hakkında bilgi sahibi olabilir ve riskli bir durumla karşılaşmadan önce önlem alabilirsiniz.
  • Konum verilerinizi açtığınız zaman ise uygulama sizi riskli bölgelere yaklaştığınızda uyaracak ve haritada anlık olarak yaklaşmamanız gereken alanları görebileceksiniz.
  • Kullanıcı hesabınızın doğrulanması için telefonunuza bir kod gönderilecek. Hesabınızın doğrulanması, sizi uygulamanın daha iyi yönlendirmesine ve riskli bölgelerden korunmanıza yardımcı olacak.

Hayat Eve Sığar uygulaması nasıl çalışıyor?

Hayat Eve Sığar uygulamasını ilk açtığınızda sizden telefon numarası istenecek. Ardından telefonunuza onay kodu gelecek ve bu kodu girmenizle birlikte doğrulama işlemini yapmış olacaksınız. “Hesabınız Doğrulandı” mesajını gördükten sonra “Konum Servislerini Aç” butonuna tıklayın. Eğer bu servisi açmazsanız uygulama bulunduğunuz yeri göremez ve sizin riskli bir bölgede olup olmadığınızı bilemez.

Uygulamayı kullanmaya başladığınızda, uygulama size “Bugün kendinizi nasıl hissediyorsunuz?” diye soracak. Bu soruya doğru ve içten cevap vermelisiniz. Bu soruya cevap verdikten sonra karşınıza iki seçenek çıkacak. Biri “Bana en yakın sağlık kuruluşunu bul.” diğer ise “Alo 184”.

Uygulamanın altında ise dört seçenek bulunuyor. “Sağlık Durumu”, “Yoğunluk”, “Ailem”, “Hesabım”

Yoğunluk : Bu seçeneği kullanabilmek için T.C. Kimlik Numarası, Baba Adı ve Doğum Yılı gibi bilgilerinizi girmeniz gerekiyor. Yoğunluk seçeneğinde aslında yoğunluk haritası bulunuyor ve bulunduğunuz bölgenin riskli mi değil mi size gösteriyor. Sağlık Bakanlığı tarafından tespit edilen vakalar ve riskli bölgeleri görebiliyorsunuz. Yoğunluk haritasında “Evde İzolasyon”, “Riskli” ve “Enfekte” gibi seçeneklerin hangisinin sizin konumuza uygun olduğunu da görebilirsiniz.

Ailem : Bu seçenek ise aile bireylerinizi ekleyip izlemenize yarar. Bu bölüme kişi ekleyebilmek için onların onayını da almanız ve onların telefonunda da uygulamanın yüklü olması gerekir.

Uygulamayı tam anlamıyla kullanabilmek için sizden istediği izinleri onaylamanız gerekmektedir. Öte yandan uygulamanın diğer bir güzel özelliği ise koronavirüs ile ilgili güncel bilgileri edinebilmeniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz