Kalbimin Sultanı
Kalbimin Sultanı

Star TV ekranlarında yayın hayatına başlayan Kalbimin Sultanı dizisi hangi dönemi, hangi padişahı konu alıyor.

Yayın hayatına Star TV ekranlarında başlayan Kalbimin Sultanı dizisi II. Mahmud dönemini konu almaktadır.

“Cihanı Saran Bir Aşk Masalı” sloganıyla ekranlara gelen Kalbimin Sultanı dizisinin başrollerinde Ali Ersan Duru ve Aleksandra Nikiforova var.

Kalbimin Sultanı Dizisinin Konusu

Dizide Sultan Mahmud ile bir Rus kızı olan Anna arasındaki aşk hikayesi anlatılıyor. Anna, ilkel bulduğu hareme bir casus olarak giriyor ancak sonradan Sultan Mahmud’a aşık oluyor ve aralarında dillere destan bir aşk başlıyor.

II. Mahmud Dönemi

Sultan Mahmud, 20 Temmuz 1785’te Topkapı Sarayı’nda dünyaya geldi. Babası I. Abdülhamid annesi ise Nakşidil Sultan’dır. Sultan Mahmud, şehzadeliği döneminde ağabeyi Sultan IV. Mustafa’nın 14 aylık saltanatı sırasında korku içinde yaşamıştı. Tanzimat Fermanını yapan padişahtır.

Alemdar Mustafa Paşa, IV. Mustafa’yı tahttan indirerek III. Selim’i tahta çıkarmak istiyordu. 15 bin kişilik bir ordu hazırlayan Alemdar Mustafa Paşa bu eylemini gerçekleştirmek için ordusu ile Topkapı Sarayı’na dayandı. Sultan IV. Mustafa ise bunun üzerine III. Selim’in ve II. Mahmud’un ölüm emrini verdi. III. Selim haremdeki dairesinde feci şekilde öldürülerek cesedi Arz Odasının kapısına bırakıldı. III. Selim’i tahta çıkarmak için gelen Alemdar Mustafa Paşa sarayın Babüssade Kapısını kırarak içeri girdi ve III. Selim’in cesedi ile karşılaştı. Mustafa Paşa, Şehzade Mahmud’un bir an önce bulunup getirilmesini emretti. Bu sırada haremde Şehzade Mahmud’un hizmetkarları ile cellatlar arasında şiddetli çatışmalar yaşanıyordu. Şehzadenin hizmetinde bulunan Cevri Kalfa hamamdan aldığı bir kase külü cellatların yüzüne attı ve Şehzade Mahmud’u damdan kaçırdılar ve böylece Şehzade Mahmud Alemdar Mustafa Paşa’nın yanına getirildi. Hırka-ı Saadet dairesine getirilen Şehzade Mahmud’a biat edildi ve böylece II. Mahmud dönemi başlamış oldu. Sultan Mahmud, tahta getirilmesini Alemdar Mustafa Paşa’ya borçlu olduğu için onu sadrazamlığa getirdi.

Tahta çıktığı ilk gün Sultan Selim’in ölümüne sebep olanlar birer birer idam edildi. Ancak Sultan Mahmud, Alemdar Mustafa Paşa’nın bütün ısrarlarına rağmen ağabeyi IV. Mustafa’yı öldürtmedi. Daha sonra IV. Mustafa tekrar tahta geçmek için yeniçerilerle işbirliği içinde olduğu iddiasıyla şeyhülislamın fetvasıyla boğdurtuldu. Sultan Mahmud’u ölümden kurtaran Cevri Kalfa ise Hazinedarbaşı yapıldı.

Sultan Mahmud, vereme yakalanmış ve 1 Temmuz 1839 yılında vefat etmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here