Keçiboynuzu

Keçiboynuzu nedir? Keçiboynuzu nerede yetişir?

Harnup olarak da bilinen keçiboynuzu Akdeniz ikliminde yetişir. Keçiboynuzunun özünden, tohumundan ve tozundan yararlanılır. Hem keçiboynuzunun hem de keçiboynuzu pekmezinin birçok faydası bulunmaktadır.

Keçiboynuzu Akdeniz ikliminin olduğu yerlerde yetişen, yaprakları sert ve yeşil renkte olan maki türü bir bitkidir. Keçiboynuzu çalı veya ağaç şeklinde yetişir. Ülkemizde daha çok Antalya, Mersin, Muğla çevrelerinde yetişir. Keçiboynuzu faydaları nedeniyle tıp alanında, ilaç yapımında da kullanılır. Çikolatalarda tatlandırıcı olarak da kullanımı bulunmaktadır. Keçiboynuzu tohumlarından elde edilen balsam, tekstilde apreleme için tercih edilir.

Keçiboynuzunun faydaları

Keçiboynuzu doğal bir antioksidandır. Bu nedenle hastalıklara karşı koruyucu bir etkisi bulunmaktadır. Bu özellikleri nedeniyle genellikle kış aylarında soğuk algınlıkları, grip gibi hastalıkların yaygın olduğu dönemlerde daha çok tercih edilir. Keçiboynuzunun başlıca faydaları şunlardır;

 • Antioksidan açısından zengindir: Keçiboynuzu antioksidan açısından zengin olduğu için, bu antioksidan serbest radikaller ile savaşır ve vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Bu nedenle keçiboynuzu öksürüğü giderir. Öksürük şurubunun yapımında dahi keçiboynuzu kullanılır. Yine antioksidan sebebiyle astım ve bronşit hastalığı olanlar için de oldukça faydalı bir besindir. Astım ataklarını sakinleştirir, alerjik astımdan dolayı oluşan solunum yolları tıkanıklıklarını giderir. Antioksidan özelliği sayesinde diğer bir faydası ise kanser hücrelerinin büyümesini engellemesidir. Bazı araştırmacılar akciğer kanseri oluşumunu önlediğini ileri sürmektedir.
 • Enfeksiyonları önler: Keçiboynuzu zengin vitamin ve mineral içeriğinden dolayı vücudu enfeksiyonlara karşı korur. Grip, nezle ve soğuk algınlığı türevi hastalıklara yakalanmamak veya iyileşme sürecini hızlandırmak için keçiboynuzu tüketilmesi tavsiye edilir.
 • Diyabet hastaları rahatlıkla tüketebilir: Keçiboynuzunda bulunan şeker ve kalori miktarı, çikolataya oranla daha düşüktür. Bu özelliği sayesinde kan şekerinin yükselmesini önleyen ve kan şeker değerlerini düzenleyen keçiboynuzu, diyabet hastaları için de güvenilir bir besindir. Eğer şeker düzeyiniz yüksekse mutlaka doktorunuza danışarak tüketiniz.
 • Kalp ve damar sağlığı için faydalıdır: Lifli yapısından dolayı keçiboynuzu kötü kolesterol olarak bilinen LSD seviyesinin düşmesine yardımcı olur. Trigliserid miktarını da düşüren bu özelliği ile kalp ve damar sağlığı için çok faydalı bir besindir. Kandaki LSD oranının düşmesiyle kardiyovasküler hastalıklar, tansyon, damar tıkanıklığı, kalp krizi ve felç gibi hastalıkların oluşma riskini azaltır.
 • Sindirim hareketlerini düzenler: Keçiboynuzu lifli yapısı sayesinde sindirim hareketlerinin düzenlenmesine de yardımcı olur. Bu lifli yapısından dolayı da mide sıvılarının salgılanmasını da destekler. Liflerin başka bir faydası da sıvı emilimi sağlamasıdır. Vücut içinde çözünmeyen lifler, bu özelliği ile ishal oluşumunu azaltır.
 • Kilo vermenizi sağlar: Yine lif açısından zengin olan keçiboynuzu açlık hormonu olan ghrelinin hormonunun salgılanmasını önler. Bu hormonun inhibe edilmesi ise tokluk hissi vereceğinden iştahı önler ve kilo vermenizi sağlar.
 • Kanserli hücrelerin oluşumunu engeller: Keçiboynuzu antioksidan ve polifenol özelliği sayesinde vücuttaki serbest radikallerin temizlenmesini sağlar. Bu ise kanserli hücrelerin oluşumunu engeller. Toksin özelliği ile özellikle rahim ağzı kanserine neden olacak hücreleri engeller.
 • Hücreleri yeniler: Keçiboynuzu hasar gören hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur.
 • Cinsel gücü arttırır: Keçiboynuzu cinsel gücü ve sperm sayısını arttırır. İktidarsızlık tedavisinde de kullanılır. Ancak doymuş yağ asidinden dolayı fazla tüketildiğinde zarar verebilir.
 • Kemik erimesini önler: Keçiboynuzunda ki kalsiyum miktarı, sütteki kalsiyum miktarından 3 kat daha fazladır. Kemikler için önemli olan kalsiyumun keçiboynuzunda bolca bulunması, kemikleri güçlendirir ve kemik erimesini önlemeye yardımcı olur.
 • Yaraların iyileşmesini hızlandırır: Antibakteriyel özelliği sayesinde yaraların ve iltihapların hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
 • Dişleri güçlendirir: Özellikle çinko gibi zengin mineraller ve A, B, B2, B3, D gibi vitaminleri içermesi nedeniyle keçiboynuzu dişlerin güçlenmesini sağlar ve diş etlerini korur.

Keçiboynuzu ile keçiboynuzu pekmezinin faydaları aynıdır.

Keçiboynuzu pekmezi tarifi

Keçiboynuzu tarifi için malzemeler

 • 1 kg keçiboynuzu
 • 2 lt su
 • İsterseniz şeker

Keçiboynuzu pekmezinin yapılışı

Keçiboynuzlarını temizce yıkayalım. İsterseniz kırıp suda iki gün bekletebilirsiniz. Eğer daha çabuk olsun isterseniz taş veya çekiç yardımı ile ezin. Ezdiğimiz keçiboynuzunu bir kaba koyalım ve üzerini geçecek kadar sıcak su ekleyerek kapağını kapatıp bir gece suda bekletelim. Ertesi gün tencereye alıp kaynatalım. 10 dakika kadar kaynatmamız yeterli. Soğuyunca kemis yardımıyla ellerimizle iyice ezerek süzelim. Sıktığımız keçiboynuzlarını tekrar sıcak suya koyalım. Tekrar süzgeçten geçirelim. Keçiboynuzu pekmezini yapmak biraz sabır gerektiriyor. Bu kez suyunu tülbentten geçirelim. Bu işlem posasını alma işine yarıyor. Bu posayı kurutarak keçiboynuzu tozu olarak pastalarda ve keklerde kullanabilirsiniz. Keçi boynuzu suyunu tencereye alalım. 5-6 saat kaynatalım. Gittikçe suyu azalacak ve pekmez kıvamını almaya başlayacak. Koyulaşınca üzeri köpük köpük olacak ve sonunda pekmezimiz hazır. Pekmezi steril ve kuru bir cam kavanoza koyalım.

Keçibyonuzu besin değerleri

Keçiboynuzu vitamin ve mineral açısından oldukça zengin bir bitkidir. İçerisinde K vitamini, B2 vitamini ve E vitamini bulunmaktadır. Aynı zamanda kalsiyum, çinko, potasyum ve fosfor gibi vücut için gerekli mineralleri de içerir. Bir antioksidan kaynağı olan keçiboynuzunun karbonhidrat oranı da yüksektir. 100 gram keçiboynuzunun kalori miktarı 540 kcal’dır. 100 gram keçiboynuzunun besin değerleri şöyledir;

Karbonhidrat56,29 gram
Protein8,15 gram
Yağ31,36 gram
Lif3,8 gram
Potasyum633 miligram
Kalsiyum303 miligram
Sodyum107 miligram
Demir1,29 miligram
A vitamini10 miligram
C vitamini0,5 miligram

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz