Birçok yerde karşımıza çıkan Keşanlı Ali Destanı nedir?

Keşanlı Ali Destanı, Haldun Taner’in yazdığı müzikal bir oyundur. İlk kez 31 Mart 1964 tarihinde sahnelenen Keşanlı Ali Destanı, günümüzde bile Türk tiyatrosunun önemli eserlerinden biridir. Keşanlı Ali Destanı tiyatro oyunu, dizi ve sinema filmi olarak da çekilmiştir.

Keşanlı Ali Destanı, Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak Demokrat Parti sürecine kadar olan gelişmeleri eleştirel bir bakış açısıyla gülmece tarzında yorumlar.

Keşanlı Ali Destanı’nın Konusu

Olaylar, bir varoş semti olan Sineklidağ’da geçer. Keşanlı Ali, Çamur İhsanı öldürüp hapse girer ve hapisten bir kahraman olarak çıkar. Keşanlı Ali, Çamur İhsan’ın yeğeni olan Zilha’ya aşıktır. Sineklidağ’da muhtar seçilen Ali, yeni bir düzen oluşturur. Ama yüreği ile beyni arasında ciddi çatışmalar yaşamaktadır.

Keşanlı Ali hapiste geçirdiği zaman içinde, “Bu toplumda sessiz, sakin, efendi olursan her zaman dayak yer, ezilirsin. Ama terbiyesiz, güçlü, zalim, ne dediğini bilmeyen biri olursan, o zaman saygı görürsün.” ilkesini öğrenmiştir ve bu ilkeyi hayatında uygulamaya karar verir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here