Banka kredisi vadeleri

“Bankaların Kredi İşlemlerine İlişkin Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bu değişiklik ile birlikte ihtiyaç ve taşıt kredilerinde vadeler uzatıldı.

Yönetmelik değişikliği ile birlikte tüketici kredilerinin vadesi en fazla altmış ay, nihai fatura değeri yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan kredilerin vadesi en fazla altmış ay, nihai fatura değer, yüz yirmi bin Türk Lirasının üzerinde olan taşıt alımı amacıyla kullandırılan krediler ile taşıt teminatlı kredilerin vadesi en fazla kırk sekiz ay olacak. Böylelikle daha önce 36 ay vadeli olan tüketici kredileri ve yüz yirmi bin Türk Lirası ve altında olan araçlar için ise daha önce 48 ay olan vade yeni düzenlemeyle birlikte 60 ay olacak.

Mal veya hizmet alımı amacıyla kullandırılan krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kullandırılması, diğer gayrimenkul alımı amaçlı krediler, eğitim ve öğrenim ücretinin finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler ve kamu kurum ve kuruluşlarına olan borçların finansmanı amacıyla doğrudan ilgili kurum veya kuruluşun hesabına ödeme yapılmak şartıyla kullandırılan krediler ile bu kredilerin yeniden finansmanı amacıyla kullandırılacak krediler bu düzenlemeden muaf tutulacak.

Ayrıca bilgisayar alımı için kullandırılacak kredilerde en fazla 12 ay, tablet alımı için kullandırılacak kredilerde en fazla 6 ay, fiyatı üç bin beş yüz Türk Lirasından fazla olan cep telefonu alımlarında ise en fazla altı ay vade olabilecek.

Düzenlemeden önce ihtiyaç kredisi kullanmış olanlar ise talep etmeleri halinde bu borçlarını en fazla 60 ay olacak şekilde yeniden yapılandırabilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here