Kudret Havuzu

Kudret Havuzu – Kudret Havuzu nerededir?

Kudret Havuzu Malatya’nın Darende ilçesinde bulunuyor. Kudret Havuzu Malatya Merkez’e yaklaşık 109 km, Darende Merkez’e ise yaklaşık 3 km mesafede yer alıyor. Kudret Havuzu Somuncu Baba Külliyesi civarında Tohma Kanyonu içerisinde yer almaktadır. Somuncu Baba Türbesi’nden yürüme mesafesi uzaklığındadır. Kudret Havuzu’nun mülkiyeti Hulusi Efendi Vakfı’na aittir. Ancak burası özel bir işletmeciye kiralanmış ve havuzun yıllık tadilat, bakım, onarım çalışmaları yine vakıf tarafından yapılmaktadır.

Kudret Havuzu açık hava yüzme havuzu olarak hizmet vermektedir. Tohma Kanyonu içerisinde yer alan Kudret Havuzu, kayalıklardan kaynayan suyun farklı derinliklerdeki 3 havuzu doldurmasıyla oluşmaktadır. Tohma Irmağı’ndan ayrı olarak farklı bir kaynaktan gelen ve termal özellikler içeren suyun sıcaklığı yılın dört mevsiminde 22 santigrat derecedir. Kaynayan su sürekli olarak havuzları doldurmakta ve su yenilenmektedir.

Derinlikleri 80, 120 ve 150 cm olan 3 havuzdan oluşan Kudret Havuzu’nda soyunma odaları, kilitli eşya dolapları ve tuvalet-lavabo bulunmaktadır. Havuz girişinde hizmet veren bir kafe vardır. Bu kafede yiyecek ve içecek temin edebilirsiniz. Hazırlıksız gidenler için havuz içerisinde şort ve haşama bulunmaktadır.

Kudret Havuzu’nun tarihi

Havuz hakkında resmi kayıtlarda yer alan bilgilere göre Kudret Havuzu’nun tarihi 1530’lu yıllara dayanmaktadır. Bu yıllarda buranın hamam olarak kullanıldığı, elde edilen gelirlerin de buranın ve Şeyh Hamid-i Veli Zaviyesi’nin ihtiyaçlarına harcandığı belirtilmektedir. Kudret Havuzu eski dönemlerde hamam olarak kullanılmış ve buraya Kudret Hamamı denilmiştir.

Kudret Havuzu zaman içerisinde yıkılmış ve ulaşımı zor olduğu için kullanılamaz hale gelmiştir. Osman Hulusi Efendi havuzun eski günlerdeki gibi hizmet vermesini sağlamak amacıyla 1956 yılında mahalle gençlerini de yanına alarak Kudret Hamamı’nın havuzunu kullanılabilecek duruma getirmiştir. Havuza giden dağlık yolu da düzenleyen Osman Hulusi Efendi, 1984 yılında Tohma Irmağı üzerine bir de köprü yapılmasını sağlamıştır.

Hulusi Efendi Vakfı 2000’li yıllarda Kudret Havuzu’nda yeni çalışmalar başlatarak havuzu genişletmiş ve havuza giden yollarda düzenlemeler yaparak 2001 yılında hizmete açmıştır. Ancak havuz zaman içerisinde ziyaretçi akımına uğraması nedeniyle yetersiz kalmaya başlamıştır. Bu nedenle 2010 yılında yeniden bir çalışma başlatılmış ve havuz modern bir yüzme tesisine dönüştürülmüştür.

Kudret Havuzu’nun sağlık açısından faydaları

Kimyasal ilaçlama yapılmayan Kudret Havuzu’nun kükürtlü suyu ile bazı cilt rahatsızlıkları başta olmak üzere romatizmal hastalıklar için de şifalı olduğu belirtilmektedir. Ayrıca doğal manzarası ve suyun ferahlatıcı etkisi strese de iyi gelmektedir.

Kudret havuzu giriş ücretleri ve açık saatler

Kudret Havuzu’na giriş ücretleri 2019 yılı için 12 yaş altı için 6,5 TL, 12 yaş üstü için 13 TL’dir. Bu ücretler için ise her hangi bir süre kısıtlaması bulunmamaktadır. Kudret Havuzu saat 09.30 – 18.00 saatleri arasında açıktır. Ancak havuzdaki kafe bölümü akşam saatlerinde de hizmet vermektedir.

Kudret Havuzu bayan ve erkek günleri

Kudret Havuzu’nda sadece Çarşamba günleri bayanlara aittir. Diğer günlerde ise erkekler Kudret Havuzu’na girebilmektedir. Kudret Havuzun’da özel aile bölümleri ya da kadın ve erkek karışık girilen bölümler mevcut değildir. Bayanlar gününde eğer 3 yaşından büyük erkek çocuğunuz varsa, çocuğunuzla birlikte havuz bölgesine gidemezsiniz.

Kudret Havuzu konaklama

Kudret Havuzu içerisinde her hangi bir konaklama mekanı bulunmamaktadır. Konaklama için Darende merkezde bulunan otelleri tercih edebilirsiniz.

Kudret Havuzu Haritası

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here