LGS

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin A Haber canlı yayınında liselere geçiş sisteminin detaylarını anlattı.

A Haber’e konuk olan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin liselere geçiş sisteminin detayları hakkında bilgi verdi. Milli Eğitim Bakanlığının liselere geçişte sınav uygulamasını sona erdirecek adımlar üzerinde çalıştığını belirten Tekin liselere geçiş sistemi ile ilgili şunları söyledi:

“Okulların büyük çoğunluğuna, tamamına yakınına, çocuklar her hangi bir sınava girmeksizin yerleştirilecekler. Uzun vadede hedefimiz de şu, çocuklar ortaokula kayıt yaptırdıklarında devam edecekleri liseleri de bilerek kayıt yaptırmış olacaklar. Hangi liselere hangi ortaokullardan öğrenci geleceği belli olacak. Ekstra bir sınav baskısı, ekstra bir stres, sıkıntı olmaksızın çocuklarımız lise eğitimlerine devam edecekler. Belki bu geçiş dönemini koordine etmek üzere liselerin büyük çoğunluğu çocukların mahallelerine yani ikametlerine ya da ortaokul eğitimlerini sürdürdükleri ortaokullara yakınlık esasına göre liseleri sınıflandırdık. Çocuğun evine ulaşım açısından gün içerisindeki yoğunluğu ve stresi minimize edecek tedbirler açısından evine en yakın, mahallindeki, kendi civarındaki, etrafındaki en yakın lise türlerini biz kendisine sunacağız.”

Öğrenciye 9 okul sunulacak, 5 tercih yapılacak

Yusuf Tekin öğrencilere en yakın okulların sunulacağını ve bu okulların da 9 tane olacağını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Bütün illerimizde bütün öğrencilere tercih ekranı açıldığı zaman 9 tane seçenek sunmuş olacağız. Niye 9? Her okul türünden okul var burada. Her lise türünden mutlaka lise var. Anadolu Liselerimiz var. Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz var. Anadolu İmam Hatip Liselerimiz var. Çocuk bunların içerisinden gitmek istediği evine yakınlık itibariyle gitmek istediği okulu seçecek. 5 tercih bize sunacak. Biz bu 5 tercihten birine çocukları yerleştireceğiz. Biz ne diyoruz? Mahallinden yerleştirme diyoruz. O liseye en yakın ikamet eden çocuğun önceliği var. Çocuğun tercih sıralamasına bakacağız. Diyelim ki ikimizin çocuğu var. Bir okuldan bahsediyoruz. Benim çocuğum 2. tercih yazmış sizin çocuğunuz 1. tercihi yazmış. Sizin çocuğunuzun önceliği var. İkisi de birinci tercihi yazdı. Bu kez evlerin okula yakınlığına bakacağız. Onlarla ilgili veriler de tıpkı ortaokullarda olduğu gibi adrese dayalı nüfus kayıt sistemine göre veriler bizim sistemimizde var zaten. Hangi okula hangi mahalleler yakın? Hangi mahalleler o okula endekslenmiş ortaokullar itibariyle söylüyorum. Benzeri bir şey için liseler için de kurgulamış olduk şimdi. İkimiz de birinci tercihimize aynı okulu yazdık. Sizin eviniz yakınsa siz o liseye kayıt yapma önceliğine sahip olacaksınız. İkimiz de aynı binada oturuyoruz. İkimiz de birinci tercih yazdık. O zaman ortaokulumuza bakıyoruz. Hangi ortaokula kayıtlısınız.?

Yığılma olması durumunda

Yığılma olması ihtimali ile ilgili soruya ise Tekin şöyle cevap verdi:

“Yığılma olduğunda her hangi bir Anadolu Lisesine her hangi bir İmam Hatip Lisesine kontenjanın üç beş katı kadar öğrenci başvurabilir. 90 kişilik bir okulumuz var 450, 500 kişi başvurabilir. Ama bizim sıralamamız belli. Tercih önceliği, adres ve kayıtlı olduğu ortaokul bilgileri. Bunlar üzerinden hareket edeceğiz. Bunlar üzerinden hareket ettiğimizde sıkıntı çıkabilecek bölgeleri tanımladık biz şimdi. Biz her bölgenin nüfus yoğunluğunu, bu nüfus yoğunluğu itibariyle ortaöğretim kurumları ile ilişkisini, hepsini çalıştık. Bu tür sıkıntıların çıkabileceği yerlerde biz bu yıl içerisinde okul dönüşümleri başta olmak üzere tedbirler alıyoruz. Diyelim ki burada yeterince lisemiz yok. Biz orada her hangi bir binamızı, her hangi bir kurumumuzu ihtiyaç duyulan lise türüne dönüştürülebileceğini il müdürlüklerine de söyledik.”

“İkili öğretim gündemimizde yok”

İkili öğretimin gündemlerinde olmadığını vurgulayan Tekin “İstisnai olarak çok sıkışırsak, belki başvurabiliriz ama ikili öğretime zaten uygulanmakta olan okullar dışında başvurmayacağız. Şuanda bazı okullarımızda ikili eğitimin olduğu ortaöğretim kurumlarımız var.” dedi

Sınavla öğrenci alan liseler olacak

Sınavla öğrenci alan liseler hakkında açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin şunları söyledi:

“Burada temel mantık ana kitleyi yerleştirmek, belli liselere sınavsız geçişi koordine etmek. Uzun vadede de çocuğumuz ortaokula kayıt yaptırdığı zaman, devam edeceği lise ile ilişkilendirmiş olacağımız için kısa vadede biz belli liselerin kamuoyunda böyle çok önem verilen liseler diye tanımlanıyor ama aslında bizim literatürümüzde onun ismi farklı. Biz onları sınavla öğrenci alan liseler kategorisine soktuk. Ne bunlar? Mesela bizim güzel sanatlar lisemiz var, spor lisemiz var, tematik meslek liseleri dediğimiz sektörle beraber yaptığımız meslek liseleri var, proje okullarımız var, fen liselerimiz var, sosyal bilimler liselerimiz var. Bu okulların ortak özelliği şu. Bunlar diğer liselerimizden farklı bir program uyguluyorlar. Yani uyguladıkları programlar itibariyle bu liselerde farklılıklar var. Biz farklı program uygulayan bu liseleri sınavla öğrenci alan yani okulun niteliğine göre farklı bir sınavla öğrenci alan liseler statüsüne soktuk. Bunlar içerisinde Anadolu Lisesi de var, proje okulu olmuştur. Proje okulu olduğu için farklı bir program uygulanmaktadır. Dil ağırlıklıdır. Yabancı dil eğitimi veriyordur.

Proje okulu olmayan bir Anadolu Lisesi’nden bahsedersek. Programı farklı olmayan standart bir Anadolu Lisesiyse eğer bu. Bu sınavsız öğrenci alan normal mahallinden yerleşmeye esas okullar arasında sayılacak. Sınavla öğrenci alan okullar, programı farklılaşmış okullar. Farklı program uygulayan okullar. Proje okullarımız içerisinde Anadolu Liselerimiz de var, İmam Hatip okullarımız da var, tematik meslek liseleri dediğimiz meslek liselerimiz de var.”

Yeni sistemde meslek liselerinin durumu

Meslek liselerinin bu sistemde boş kalabileceği endişesi üzerine Tekin şunları söyledi:

“Biz eğer çocuklara tercih ekranını açtığımızda hepsini Anadolu Lisesi yaparsa çocuğumuz meslek liseleri boş kalacaktır, kalabilir. Ama biz her okul türünden tercih yapmasını istiyoruz. Yani Anadolu Lisesi de yapsın meslek lisesi de yapsın. Dolayısıyla meslek liseleri de bu sistemin içerisinde olacak. Sınavla öğrenci alan okulların içerisinde de farklı program uygulayan Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerimiz var. Dolayısıyla orada da meslek liselerini korumuş olacağız. Biz 8. sınıf öğrencilerinin tamamıyla ilgili olarak Mayıs ayına kadar yani o takvim başlayana kadar rehberlik öğretmenlerimiz tarafından bu anlamda bir yönlendirme ve bilgilendirme sürecine tabi olacaktır. Çocuklarımıza meslek liselerini tanıtacağız, spor liselerini tanıtacağız. Sınavla öğrenci alan okulların kategorisini anlatacağız ve böyle bir yönlendirme süreci başlatmış olacağız.”

Sınav arasında kısa bir ihtiyaç molası verilecek

Soru sayısının neden arttırıldığının sorulması üzerine Tekin, bu sistemi YÖK ile koordineli bir şekilde planladıklarını anlatarak üniversiteye geçiş sisteminde soru sayısının arttırılması üzerine liseye geçiş sisteminde de soru sayısının 60’tan 90’a çıkarıldığını belirtti. Ortalama bir soru başına bir buçuk dakikalı bir süre tanımladıklarını belirten Tekin : “Dolayısıyla 135 dakikalık bir sınav. Sınava girecek çocuk 12-13 yaşlarında bir çocuk, iki saat on beş dakikalık bir süreci sağlıklı bir şekilde devam ettiremeyebilir. Biz o yüzden farklı iki oturum gibi değil ama arada kısa bir ihtiyaç molası verilecek şekilde ikiye ayırarak sınavı organize edeceğiz. ” dedi.

“Herkes istediği türden bir okula rahatlıkla gidebilir.”

Devlet okullarında 9. sınıf kontenjanının bir milyon üç yüz bin civarında olduğunu söyleyen Tekin konuşmasını şöyle sürdürdü:

” 8. sınıf öğrencimiz bir milyon yüz seksen bin civarında. Öğrenciden fazla kontenjanımız var. Bu rakama yaklaşık iki yüz bin civarında özel liselerin kontenjanlarını da dahil ettiğimizde buradaki kontenjan miktarı bir buçuk milyona çıkıyor. Herkes istediği türden bir okula rahatlıkla gidebilir.”

“Bu yıl daha fazla öğrenci sınava girecek”

Sınav takvimi açıklanmadan önce velilere bir liste sunacaklarını belirten Tekin şunları söyledi:

“Diyeceğim ki çocuğun sınava girmezse eğer şu okullardan birine yerleşmeyi sana garanti ediyorum. Çocuğun mutlaka şu okullardan birine yerleşecek. Biz bunu daha önce açıklayacağımız için o liselerin sınavlarına giriş yıllar itibariyle azalacaktır. Bu yıl daha fazla sayıda insan sınava girecektir, deneyecektir en azından ama ilerleyen yıllarda, mesela önümüzdeki yıl bu liseler sağlıklı incelendikten, yerleştirmeler sağlıklı yapıldıktan sonra ben bir sonraki yılda bu sınava giren öğrenci sayısının kontenjanın iki katını aşmayacağını tahmin ediyorum.”

Yaklaşık 150 bin İmam Hatip kontenjanı var.

Bir milyon üç yüz bin civarında 9. sınıf kontenjanından yaklaşık 150 bin İmam Hatip kontenjanı olduğunu belirten Yusuf Tekin : “İstemeyen bir çocuğun İmam Hatipe gitmesi, istemeyen bir çocuğun başka her hangi bir okul türüne gitmesi kesinlikle söz konusu değil. Çocuk kendisi tercih ederse tercih ettiği okullardan birine yerleştireceğiz.” dedi.

Öğrenci 5 tercihinden birine yerleşemez ise ne olacak?

Öğrencinin 5 tercihinden birine yerleşememesi durumunda ne olacağının sorulması üzerine Tekin şunları söyledi:

“9 bine yakın lisemiz var bunlardan 4 bine yakınının pansiyonu var. Sizin çocuğunuz kendisine sunduğumuz beş okuldan birine yerleşemedi. Biz kendisine diyeceğiz ki siz pansiyonda kalmak koşulu ile evinize yakın olmayan başka bir okulu tercih etmek ister misiniz? Pansiyonlu okullarımız da şunlar. Burada bir de böyle bir ekran çıkacak. Biz çocukların eğitimde yaşadıkları sıkıntıları minimize etmeye çalışıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here