Başbakan Binali Yıldırım Erzincan’da “Erzincan Üniversitesi 2017-2018 Akademik Yılı Açılışı”nda konuştu. Başbakan Yıldırım konuşmasında değişen üniversite sınavı ve liseye geçiş modeli hakkında açıklamalarda bulundu ve liseye geçiş modeline son şeklinin verildiğini söyledi.

2002 yılında üniversite sayısının 76 olduğunu, bugün bu sayının 186’ya çıktığını belirten Başbakan Yıldırım 2018 yılında burs miktarının üniversite öğrencileri için aylık 470, Yüksek Lisans öğrencileri için 940 ve Doktora öğrencileri için de 1400 Lira olacağını söyledi.

Üniversite sınavı basitleştirildi.

Üniversitelerin akademik, bilim ve sanat çalışmalarıyla hem bulunduğu şehre hem de ülkeye değer kattığını söyleyen Yıldırım konuşmasına şöyle devam etti : “Biz gençlerimizin bilim, kültür ve sanatta zenginleşmelerini ayrıca ülkemizi de zenginleştirmelerini istiyoruz. Bildiğiniz gibi kısa süre önce 2018 – 2019 yılı için üniversite giriş sisteminde bazı yenilikler yapıldı. Bu yenilikler kamuoyunda tartışıldı, görüşüldü, gereken öneriler, uyarılar dikkate alındı, ona göre gözden geçirildi. Burada ki amaç şudur. Üniversitelerimize girişte lise ve ortaokullarda öğrenen, donanımlı hale gelen gençlerin emeklerinin boşa gitmemesi. O yüzden sınav basitleştirildi. Neden basitleştirildi? Eskiden 76 üniversite vardı. Şimdi 186 üniversite var. Liselerden mezun olanların sayısı neredeyse üniversiteye gireceklerin sayısına yaklaştı. Biraz fazlalık var. Geçmiş yıllardan da beklemeler olmasa her lise mezunu üniversiteye girebilecek hale geldi. Ancak yine de bir seçmeye ihtiyaç var. Çünkü bazı üniversiteler, bazı fakülteler daha farklı talebin daha yoğun oluyor ve orada da bir sıkışma oluyor. Bazılarında daha az talep var. İşte bunu dengelemenin yolu sınavla ölçmek ve sınavla buraya hak kazanan gençleri belirlemektir. Bu konu inşallah uygulanacak ve sonuçlarını göreceğiz.”

Liseye geçiş modelinin son şekli verildi

Liseye geçiş modeli hakkında da açıklamalarda bulunan Başbakan Yıldırım şunları söyledi: “TEOG diye bilinen ortaokuldan liseye geçiş için bir sistem vardı. Bu sistemde de bir değişikliğe gidiyoruz. Bu seneden itibaren inşallah uygulayacağız. Bunun son şekli verildi. Milli Eğitim Bakanlığımız, uzmanlar, hocalarımızın görüşleri, toplumdaki ilgili STK’ların görüşleri dikkate alınarak bir çerçeve çizildi. Çok yakın zamanda 1-2 gün içerisinde Milli Eğitim Bakanımız bunu kamuoyuyla, velilerle, vatandaşlarla paylaşacak. Tabi bu açıklandıktan sonra kamuoyundan gelecek öneriler, destekler veya eleştiriler olabilir. Bütün bunları da dikkate alarak uygulamanın son şeklini vermiş olacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here