Sınav

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TRT Haber canlı yayınında liseye geçiş sistemi hakkında açıklamalarda bulundu. Soru sayısının 90 sınav süresinin ise 135 dakika olacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz sınavda 20 Fen, 20 Matematik, 20 Türkçe, 10 İnkilap Tarihi ve Atatürkçülük, 10 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ile 10 Yabancı Dil sorusunun sorulacağını belirtti. Sınavın tek oturumda yapılacağını belirten Yılmaz öğrencilerin yaş aralıklarını dikkate alarak belki 10 dakikalık bir ara verilebileceğini söyledi.

Sınava isteyen girecek

Sınavın zorunlu olmadığını, isteyen öğrencilerin girebileceğini ve bunun yüzde on olduğunu söyleyen Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geri kalan yüzde doksan öğrencimiz, kendi adresine dayalı, kendi eğitim bölgesi içinde kalan okullara kaydedilecek. Öğrenci sayısı yüzde ona tekabül eden bir grubu biz sınavla öğrenci alan okullar statüsüne getireceğiz. Bunlar Fen Liseleri, Sosyal Bilimler Liseleri, Proje Okulları… Sadece bu okullar değil, her okul bizim için özelliklidir. Her okula çok daha büyük bir önem vereceğiz ve bir yıllık uygulama sonunda görülecektir ki sınavla öğrenci alan liseler ne kadar üniversiteye öğrenci taşıyabiliyorsa sınavla öğrenci almayan okullar da aynı şekilde kendi öğrencileri arasından üniversiteye kayıt yaptırabileceklerdir. Bundan sonra farklı akademik seviyedeki öğrencilerin okulda yer almasıyla, sınıfta yer almasıyla, derste yer almasıyla birlikte eğitimde gerçek bir başarı yakalanacaktır.”

Veli çocuğunu istemediği bir okula göndermeyecek

8. sınıfta bir milyon yüz seksen bin öğrenci olduğunu söyleyen Yılmaz: “Bir veli evladını İmam Hatip Lisesine göndermiyorsa kesinlikle Milli Eğitim Bakanlığı olarak biz onun kaydını İmam Hatip Lisesine yapmayacağız. Meslek lisesine göndermiyorsa, göndermeyecekse, kararı bu şekildeyse o evladımızı meslek lisesine göndermeyeceğiz. Meslek lisesini isteyeni meslek lisesine, İmam Hatip Lisesini isteyeni İmam Hatip Lisesine, Anadolu Lisesini isteyeni ise Anadolu Lisesine göndereceğiz. Türkiye’de meslek lisesi oranı yüzde kırk üç, Avrupa Birliği ile hemen hemen aynı.” dedi.

Açık uçlu soru olmayacak

Sınavda açık uçlu soru olmayacağını söyleyen Milli Eğitim Bakanı konuşmasına şöyle devam etti: “Yeni bir tartışmaya yol açmamak için biz açık uçlu soru sormamayı bu sınavlarda kararlaştırdık. Eğitimi ölçmek açık uçluyu gerektirir. Ancak tartışmalara yol açmamak için açık uçlu sorular sormayacağız.”


Okul notu esas alınmayacak

Okul notunun esas alınmayacağı açıklamasında bulunan İsmet Yılmaz ikametgah adresi değişmişse okulun da değişeceğini ve liseye geçiş için uygulanacak sınavda hiçbir ücret alınmayacağını ifade etti. Özel okulların kendi sınavlarını yapabileceğini dile getiren Yılmaz özel okul yöneticilerinin bu dönem Milli Eğitim Bakanlığının yapacağı sınav sonuçlarını esas alarak yerleştirme yapacaklarını hatırlattı.

2018’de 20 bin öğretmen ataması yapılacak

Geçmiş yıllarda yapılan öğretmen atama sayılarını açıklayan Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, öğretmen atamaları ile ilgili şunları söyledi: “Bu yıl da 20 bin gibi bir rakamın olacağını söyledik. Şubatta duyurusunu yapacağız, Mayısta sınavlarına alır ve açıkladıktan sonra da atarız diye düşünüyorum. Şubatta 20 bin atama yapılacak.” İsmet Yılmaz ayrıca önümüzdeki yıl 500’e yakın engelli öğretmenin atamasının yapılacağı bilgisini verdi.

Mülakat konusunda da açıklamalarda bulunan Yılmaz şunları söyledi: “Mülakat kesinlikle gerekli. Mülakat olacak. Sözleşmeli öğretmenlikle kadrolu öğretmenlik arasında hiçbir fark yok. Ücretli öğretmenlerin gerçekten mağdur olduğuna ben de inanıyorum. Şöyle bir kanuni değişiklik yapacağız. 5 yıl ücretli öğretmenlik yaparak öğretmenlik tecrübesini kazanmış kimselere mülakata girme hakkı tanıyacağız.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here