Üni-Veri

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından hazırlanan Üni-Veri üniversite sınavında tercih yapacak öğrenciler için bazı istatistiksel bilgiler sunarak, öğrencilerin doğru tercihi yapmalarına olanak sağlıyor. Üni-Veri’de yar alan bilgilere göre öğrenciler mesleklerin istihdam oranlarına, iş bulma sürelerine, ücretlerine ve kamuda işe yerleşme oranlarına bakabiliyor.

Üni-Veri Nedir?

Üni-Veri, üniversitelerin bölüm bazında iş bulma sürelerini, ilk bir yıl içindeki istihdam ve kamuda işe girme oranlarını, ortalama ücretlerini, istihdamın sektörel dağılımını ve nitelik uyuşmazlığını ortaya koyan ulusal bir araştırmadır.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi, üniversite tercihi yapacak öğrencilerin, üniversitelerde eğitimine devam eden veya yeni mezun gençlerin ve profesyonellerin doğrudan yararlanabileceği bir kaynak olduğunu belirtiyor. Üni-Veri, Yükseköretim Kurumları’ndan alınan mezun bilgileri ile Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan istihdam verilerinin birleştirilerek analiz edilmesiyle hazırlanan ve 2014-2018 dönemini kapsayan bir araştırmadır.

En fazla istihdam oranı Pilotajlık bölümünde

Üni-Veri tarafından verilen bilgilere göre İstihdam Oranı’nın en fazla olduğu bölüm %77 ile Pilotajlık. Pilotajı sırasıyla %73 ile Eczacılık, %69 ile Fizyoterapi, %67 ile Odyoloji ve Tekstil Mühendisliği, %64 ile Hemşirelik, %61 ile İnşaat Mühendisliği, %60 ile Mimarlık, %59 ile Gıda Mühendisliği ve %58 ile Diş Hekimliği takip ediyor. Yabancı Diller %55’lik oranla 15, Bilgisayar Mühendisliği yine %55’lik oranla 16, Tıp %52’lik oranla 25, Öğretmenlik ise %50’lik oranla 33. sırada bulunuyor. En son sırada ise %3’lük bir oranla zorunlu staj süresi de dahil Hukuk bulunuyor. İstihdam Oranları mezuniyet tarihinden itibaren 0-12 ay içinde işe yerleşme oranını gösteriyor.

Tekstil Mühendisliği mezunları ortalama 4 ay 2 günde iş bulabiliyor

Mezunların ortalama iş bulma sürelerinde bakıldığında ise Tekstil Mühendisliği başı çekiyor. Tekstil Mühendisliği mezunları ortalama 4 ay 2 günde iş bulabiliyor. İç Mimarlık mezunları 5 ay 8 günde, Mimarlık mezunları 5 ay 10 günde, Konservatuvar mezunları 5 ay 13 günde, Endüstriyel Tasarım mezunları 5 ay 16 günde, Pilotaj mezunları ise 5 ay 17 günde iş bulabiliyor. Tıp mezunları ise 6 ay 14 günde, Yabancı Dil mezunları 6 ay 21 günde, Hemşirelik mezunları 8 ay 21 günde, Öğretmenlik mezunları ise 11 ay 22 günde iş bulabiliyor.

En fazla maaşı Tıp mezunları alıyor

Mezunların ilk işe girişlerindeki ücretlerde ise 5.890 TL ile Tıp birinci sırada bulunuyor. Tıp’tan sonra sırasıyla 4.736 TL ile Pilotaj, 4.555 TL ile Uçak Mühendisliği, 4.487 TL ile Gemi Mühendisliği, 3.562 TL ile Bilgisayar Mühendisliği, 3.299 TL ile Maden Mühendisliği, 3.294 TL ile Endüstri Mühendisliği geliyor. Hemşirelik mezunları ilk işe girişlerinde 3.083 TL, Öğretmenlik mezunları 3.074 TL, Yabancı Dil mezunları 2.931 TL, Eczacılık mezunları 2.918 TL, Hukuk mezunları 2.893 TL, Diş Hekimliği mezunları 2.866 TL maaş alıyor. Listenin en sonunda ise 2.435 TL’lik maaşla Maliye mezunları geliyor.

Kamuda işe yerleşme oranlarında ise birincilik Tıp mezunlarında

Kamuda işe yerleşme oranlarına bakıldığına 1. sırada Tıp bulunuyor. Sağlık Hizmetleri 2. sırada, Diş Hekimliği 3. sırada, Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik 4. sırada, Hukuk 5. sırada, İslami Bilimler 6. sırada, Veterinerlik 7. sırada, Öğretmenlik ise 8. sırada bulunuyor. 70 mesleğin Kamuda İşe Yerleşme oranlarının bulunduğu listede Pilotaj ise en son sırada yer alıyor.

Üni-Veri portalını incelemek için tıklayınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz