Moodle

Bir tür uzaktan eğitim yani eLearning sistemi olan Moodle, kendi ara yüzünde bulunan kayıt linki ile kullanıcıların kendi sitelerini moodle.net sistemi üzerine kayıt etmelerine olanak tanır. Böylelikle kurmuş oldukları uzaktan eğitim sisteminin az da olsa tanınır olmasını sağlarlar.

Sitenizi moodle.net üzerine kayıt ettirmeniz için izlemeniz gereken yol ise Site Yönetimi linkini takip ederek Kayıt bölümüne tıklamaktır. Açılan sayfada gerekli bilgileri doldurduktan sonra “moodle.net ile kayıt ol” linkine tıklıyoruz. Bu durumda sayfa sizi admin/registration/confirmregistration.php sayfasına yönlendiriyor. Ancak kullanıcıların büyük çoğunluğu bu aşamada “403 Forbidden – you don’t have permission to access on this server.” gibi bir hata ile karşılaşıyorlar. Peki bu hatayı nasıl çözebiliriz ve sitemizi moodle.net’e kayıt ettirebiliriz?

Öncelikle bu sorunun nedeninin mod_security denilen güvenlik duvarı ayarlarından kaynaklandığını söyleyelim. Kullandığınız host panelinizde bununla ilgili bir ayarın olma ihtimali mümkündür ancak biz bu sorunu .htaccess dosyası ile halledeceğiz. Eğer Moodle sitenizin kurulduğu ana dizinde .htaccess isimli bir dosya yoksa böyle bir dosya oluşturarak içine aşağıdaki kodları yazın.

<IfModule mod_security.c>
  SecFilterEngine Off
  SecFilterScanPOST Off
</IfModule>

Bu kod hostunuzda bulunan mod_security özelliğini kapatacak ve sitenizi moodle.net’e kayıt edebileceksiniz. Ancak kaydı gerçekleştirdikten sonra bu kodu .htaccess dosyasından silmenizi ve tekrar lazım olur diye bir yere kaydetmenizi öneririz. Çünkü mod_security bir güvenlik duvarıdır. Güvenlik duvarını kapatmak güvenlik açısından bazı sıkıntılara neden olabilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here