Nasıl İngilizce öğrenebilirim?

Nasıl İngilizce Öğrenebilirim? Evde kendi kendime İngilizce öğrenebilir miyim?

İngilizce zor bir dil değildir. Rahatlıkla İngilizce öğrenebilir ve İngilizceyi geliştirebilirsiniz. Bunun için gerekli olan şeyler azim ve bir sözlüktür. Eğer bu iki şeye sahip değilseniz, şimdiden İngilizce öğrenmekten vazgeçin. Çünkü bu iki özellik hayati önem taşımaktadır.

Dışarıda ya da kurslarda İngilizce öğrenmek istediğini söyleyen bir çok insan bulunmaktadır. Ancak bir süre sonra İngilizcenin zor bir dil olduğunu, öğrenilemeyeceğini söylerler. Ya da kurslara gidip bir sürü para döküp yine de İngilizce öğrenemediğini söyleyen ve kursları suçlayan insanlarla karşılaşırsınız. Bu insanların bir çoğunda eksik olan özellik azimdir. Eğer yeteri kadar azminiz yoksa zaten öğrenemezsiniz, çünkü hiç bir kurs size öğretmez. Siz de azim, istek ve kararlılık varsa öğrenirsiniz.

Yetişkinlere yönelik verdiğim kurslarda bazen bazı kursiyerler İngilizce öğrenemediklerini ifade etmişlerdir. Bu durumda onlara kurstan sonra ne yaptıklarını soruyorum. Genelde hiçbir şey yapmadıkları cevabını alıyorum. Bu kursiyerlerde İngilizce öğrenmeye karşı yeteri kadar azim ve istek bulunmamaktadır. Eğer yeteri kadar azim olsaydı, kurstan çıktıktan sonra İngilizce ile olan bağlarını kesmezlerdi. Öğrenmek için bir çaba içine girerlerdi. Eğer sizin İngilizce öğrenmek için çabanız yoksa hiçbir kurs size İngilizceyi öğretemez.

Azminiz varsa, ikinci sahip olmanız gereken şey çok kolaydır: Bir sözlük… Artık online sözlükler ya da telefona yükleyebileceğiniz sözlük uygulamaları mevcuttur. Bu sözlüklerden yararlanabilirsiniz.

Evde kendi kendime İngilizce öğrenebilir miyim?

Yukarıdaki koşulları yerine getirdiğiniz takdirde evde kendi kendinize İngilizce öğrenebilirsiniz. Eskiden İngilizce öğrenmek daha zordu. Çünkü doğru kaynağı bulmak ve satın almak zorundaydınız. Bugün yine doğru bir kaynak bulursanız satın almanızı öneririm. Ancak günümüzde İnternet çok gelişti. İnternet’de birçok İngilizce öğreten video ya da dersler mevcut.

Evde kendi kendinize İngilizce öğrenmek için yapmanız gerekenler:

  • Youtube’da düzenli olarak ders videoları yayınlayan kanalları bulun. Bu kanalların aşamalılık ilkesini göz önününde bulundurması önemli. Yani dersler kolaydan zora doğru ve aşamalı olmalı.
  • Bu şekilde gramer konularının hepsini öğrenin.
  • Gramer konularını öğrenirken kendi kendinize her öğrendiğiniz konu ile ilgili alıştırmalar yapın. Kendi kendinize cümleler kurun, İnternet’den öğrendiğiniz konular ile ilgili alıştırmalar yapın. O konuları tamamen pekiştirdiğinizden emin olun.
  • Bir sözlük edinin. Online sözlüklerden de yararlanabilirsiniz.
  • Gramer konularını tamamladıktan sonra basit okuma parçaları ile başlayın. Yine İnternet’de yığınla bulabileceğiniz birçok okuma parçası mevcuttur. İlerledikçe seviyeyi artırın.
  • Her gün yarım saatinizi dinlemeye ayırın. Bir televizyon kanalı izleyin, ya da İngilizce bir film açıp izleyin.

Bu konuları ilerleyen zamanlarda daha geniş bir şekilde ele alacağız. Bu şekilde İngilizce öğrenebilir ve İngilizcenizi geliştirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz