Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) kılavuzunu yayımladı.

Öğretmenlerin Adaylık Kaldırma Sınavı başvuruları 1 Kasım itibariyle başlayacak. Sınav ise 24 Aralık 2017 Pazar günü yapılacak.

Aday öğretmenler 100 TL olan sınav ücretini 1 Kasım – 17 Kasım tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası, Türkiye Vakıflar Bankası veya Türkiye Halk Bankası’ndan her hangi birine ATM’lerden, bu bankaların İnternet bankacılığı ile ya da banka şubelerinden MEB ADAY ÖĞRETMENLERİ (SÖZLEŞMELİ/KADROLU) AKS adı ile yatıracaklar. Ayrıca adaylar sınav ücreti ödemesini tüm banka kartları ile https://odeme.meb.gov.tr/ İnternet adresinden de yapabilecek.

Adaylık Kaldırma Sınavı için öğretmen adaylarından başvuru alınmayacak. Sınav ücretini yatıran adayların resimli sınav giriş belgesi 18 Aralık tarihinde www.meb.gov.tr adresinde yayımlanacak ve adaylara sınav giriş belgesi posta yolu ile gönderilmeyecek.

Adaylık Kaldırma Sınavı (AKS) 24 Aralık 2017 Pazar günü saat 10.00’da başlayıp, tek oturumda yapılacak ve sınav toplam 120 dakika sürecek.

Adayların en geç saat 09.30’da sınava girecekleri salonda hazır bulunmaları gerekiyor. Adayların, sınava giriş belgesi ile T.C. kimlik numarası yazılı olan geçerli bir kimlik belgesini ve en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş, leke bırakmayan yumuşak bir silgiyi yanlarında bulundurmaları gerekiyor. Adaylar, bunlar dışında her hangi bir şeyi yanlarına almayacaklar.

Sınavın değerlendirilmesi 100 puan üzerinden yapılacak ve 60 ve üzerinde puan alan adaylar başarılı sayılacak. Sınav sonuçları sınavın yapıldığı tarihten itibaren en geç on beş gün sonra www.meb.gov.tr adresinden ilan edilecek. Adaylara ayrıca sınav sonuç belgesi gönderilmeyecek.

Sınavda başarısız olan adaylar il içinde başka bir eğitim kurumunda görevlendirilecek ve o adaylara tekrar performans değerlendirmesi ve sınav yapılacak. Tekrar performans değerlendirmesi veya sınav sonucunda başarısız olan adaylar öğretmenlik ünvanını kaybedecek.

Öğretmen Adaylık Kaldırma (AKS) Sınav Kılavuzu

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here