ÖTV ve KDV indirimi

31 Mart 2019 tarihinde sonra erecek olan ÖTV ve KDV indirimi Cumhurbaşkanı Kararıyla bir kez daha uzatıldı. Karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

31 Mart 2019 tarihinde sonra erecek olan ÖTV ve KDV indiriminin uzatılmasına dair Cumhurbaşkanlığı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Cumhurbaşkanı kararıyla konut, otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve tapu harcında uygulanan vergi indirimi uygulaması uzatıldı. Tapu harcı indirimi ve konut alımlarında yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülen KDV uygulaması ise yıl sonuna kadar sürecek.

Vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda ÖTV oranı yüzde 45’ten yüzde 30’a, vergisiz fiyatı 70 bin ile 120 bin arasında olan araçlarda yüzde 50’den yüzde 35’e düştü. Otomobillerdeki ÖTV indirimi Haziran sonuna kadar devam edecek.

1600 cc altı motorlu araçlardaki ÖTV’de yapılan 15’er puanlık indirim yıl sonuna kadar devam edecek. Ticari araçlarda KDV oranının yüzde 18 yerine yüzde 1 olarak uygulanması da 30 Haziran’a kadar sürecek.Motor silindir hacmi 250 santimetreküpü geçmeyen motosikletler ve bir yardımcı motoru bulunan tekerlekli taşıtlarda uygulanan sıfır ÖTV indirimi Haziran sonuna kadar sürecek.

Beyaz eşyadada ÖTV sıfırlanırken, mobilya da ise KDV oranı yüzde yüzde 18’den yüzde 8’e geriledi. Beyaz eşya ve mobilyada KDV indirimi Haziran sonuna kadar devam edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here