Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı

Silahtar Mustafa Paşa Kimdir?

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı’nı anlatmaya başlamadan önce, Silahtar Mustafa Paşa’nın kim olduğuna bir bakalım isterseniz.

Silahtar Mustafa Paşa, Osmanlı Devleti’nde IV. Murad zamanında vezirlik, kaptan-ı deryalık ve valilik yapmış, Boşnak asıllı bir devlet adamıdır. Küçük yaşta saraya giren Mustafa Paşa zamanla IV. Murad’ın sevgisini kazanarak silahtarlık makamına yükselmiş ve bu makamdan dolayı da “Silahtar” olarak anılmaya başlanmıştır. Silahtarlıktan sonra Osmanlı Devleti’nde vezirlik, kaptan-ı deryalık ve valilik yapmıştır.

IV. Murad’ın ölümünden sonra Budin Beylerbeyi olmuştur. Ancak daha Budin’e gidemeden Rumeli Beylerbeyliği görevine atanmıştır. Silahtar Mustafa Paşa, Temeşvar valisiyken IV. Murad’ın kardeşi Sultan İbrahim’in fermanı üzerine Nisan 1642’de Temeşvar kalesinde idam edilmiştir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayı Nerededir?

Silahtar Mustafa Paşa tarafından 1637 yılında yaptırılan kervansaray, Malatya’nın Battalgazi ilçesinin Alacakapı Mahallesi’nde bulunmaktadır. Burasının zamanında İstanbul’dan Doğu’ya giden yol üzerinde büyük bir geçit yeri olduğu belirtilmektedir.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayının Özellikleri

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayının girişinde diktörtgen olarak dizayn edilmiş bir avlu sizi karşılar. Kervansarayın dışında ise dükkan tarzında mekanlar bulunmaktadır. Bu da, kervansarayın sadece dinlenme yeri olarak değil aynı zamanda da bir ticaret merkezi olarak kullanıldığının kanıtıdır.

Silahtar Mustafa Paşa Kervansarayında 12 adet misafir odası bulunmaktadır. 68X76 metrelik bir alanda inşa edilmiş kervansarayın toplam alanı ise 5168 metrekaredir. Kervansarayda yazlık ve kışlık mekanlar bulunmaktadır. Yazlık ve kışlık mekanları sayesinde 12 ay boyunca hizmet edecek şekilde inşa edilmiştir.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından zaman zaman restorasyon çalışmaları yapılmıştır. 2010 yılında tamamlanan son restorasyonda giriş kısmının üstünde bulunan mescit yeniden yapılmıştır. Günümüzde kültür ve sanat faaliyetlerinin de gerçekleştirildiği bir yerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz