Sinema

Sinema salonlarında film başlamadan önce ve film arasında gösterilen reklam süresi kısalıyor.

30 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasıyla Desteklenmesi Hakkında Kanun’da değişiklik yapılmış ve sinema salonlarından film başlamadan önce ve film arasında gösterilen reklam süresinde değişiklik yapılarak TBMM’de kabul edilmişti. Bu kanunda yer alan ve sinema salonlarında gösterilen reklamların sürelerini düzenleyen madde 1 Temmuz 2019 Pazartesi itibariyle yürürlüğe girecek.

Bu maddeye göre sinema filminden önce gösterilen reklamların süresi 10 dakikayı geçemeyecek. Fragman gösterim süresi ise en az 3, en fazla 5 dakika olacak. Kamu spotları ve sosyal sorumluluk projelerine ilişkin gösterimler belirtilen sürelere dahil edilmeyecek.

Sinema filmi gösterim arası 15 dakikayı aşamayacak. Reklam, fragman ve film arası sürelerine uymadan gösterim yapan sinema salonu işletmecilerine salon başına 50 bin Türk Lirası ceza verilebilecek.

Diğer taraftan sinema salonu işletmecilerinin, filmin yapımcısı ve varsa dağıtımcısı ile yapılacak sözleşme ile belirlenecek indirimli bilet fiyatlandırmaları hariç olmak üzere sinema biletini içeren abonelik, promosyon, kampanya ve toplu satış faaliyetleri gerçekleştiremeyeceğine yönelik hüküm de 1 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here