TEB

TEB (Türk Ekonomi Bankası) ile yaşadığım bir sıkıntıyı sizlerle paylaşmak istiyorum.

24 Ocak 2020 tarihinde Malatya’yı da büyük oranda etkileyen Elazığ depremi meydana geldi. Bu deprem nedeniyle bankalar bu bölgelerde bulunan vatandaşların kredilerini ertelediler. Birçok banka da müşteriyi hiç uğraştırmadan otomatik olarak erteledi. Ancak TEB önce başvuru yapmam konusunda bir mesaj gönderdi. Şubeye gittim, pazartesi günüydü. Şubedeki güvenlik görevlisi müşteri hizmetlerini aramamı istedi, ben de aradım. İşlemleri yaptırdım. Ertesi gün ne olur ne olmaz diye müşteri hizmetlerini aradım. Müşteri temsilcisi beklemem gerektiğini söyledi. Cuma günü tekrar aradım. Müşteri temsilcisi şubeye gitmem gerektiğini söyledi. Şubeye gittim. Oradaki müşteri temsilcisi de müşteri hizmetlerini aramamı söyledi.

TEB’den iki tane kredi çekmiştim ve kredilerden birini Cumartesi günü ödemem gerekiyordu. Bir gün kalmıştı kredinin ödenmesine. Bu olanlarda sonra TEB çalışanlarının birbirinden haberi bile yok demeye başladım.

Borç ederek kredinin o taksitini ödedim. İkinci kredinin ödeme günü ise Pazartesiydi. Pazartesi gününe kadar ertelensin diye dua ettim. Ancak ertelenmedi ve kredi gecikmeye girdi. O gün TEB bana kredinin ertelenmesi için iki gün sonra şubeye gitmemi belirten bir mesaj gönderdi. Ben de ertesi gün İş Bankası’na giderek kredi çektim ve TEB’in kredilerini tamamen kapattım. Bir gün sonra da tekrar TEB şubesine giderek bankadaki tüm hesaplarımı kapattım ve telefonumdan uygulamasını kaldırdım.

Böyle bir banka ile çalışmaya gerek yok. Bütün bankalar kredileri iki ya da üç gün içinde otomatik ertelerken TEB o kadar uğraşmama rağmen on gün içinde bir krediyi ertelemedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here