Tohma Kanyonu

Tohma Kanyonu

Malatya’nın Darende ilçesinde bulunan Tohma Kanyonu doğal güzellikleriyle insanı büyülüyor. Tohma Kanyonu Somuncu Baba Türbesi’ne oldukça yakın, yürüme mesafesinde bulunuyor. Her mevsim ayrı bir güzelliği bulunan Tohma Kanyonu Malatya’da gezilebilecek en güzel yerlerden birisidir. Tohma Kanyonu’na gelenlerin aynı zamanda Somuncu Baba Türbesi‘ni, Zengibar Kalesi’ni, Kudret Havuzu‘nu da ziyaret etmelerini öneririz.

Jeolojik dönemlerdeki kırılmalarla oluşan, sarp kayalıklar arasından akan suyu taşıyan Tohma Kanyonu, kent yaşamından uzaklaşmak isteyen doğa tutkunlarının mola yeri olarak görülüyor. Somuncu Baba Külliyesi’ne yürüyüş mesafesindeki kanyon, ahşap köprüleri, mini doğal şelaleleri, su çarkları, yürüyüş alanları ve Tohma kıyısındaki çay bahçeleri ile ziyaretçilerine dinlenme imkanı sunuyor.

Tohma Kanyonu içerisinde rafting alanlarının yanı sıra pek çok hastalığa şifa olduğu söylenen Kudret Havuzu’da bulunmaktadır. Son yıllarda Tohma Kanyonu’na büyük oranda yatırım yapılmaktadır. Yeri gelmişken şunu da hatırlatalım; Tohma Kanyonu bir süredir kapalı. Bunun nedeni ise güvenlik nedeniyle kapatılan bazı bölümlerinde tadilat ve çevre düzenlemesi yapılması. Bu yatırımlar ile çevre düzenlemesinin yanı sıra asma cam köprü yapılması planlanıyor. Yapılan çalışmalar neticesinde Tohma Kanyonu şuan ziyaretçilere kapalı.

Tohma Kanyonu üzerinde yaptırılacak olan köprü 2,5 metre genişliğinde ve 120 metre uzunluğunda zemini cam kaplı olacak. Köprünün her iki tarafında ise yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüş alanları ile kafeler yer alacak.

Tohma Çayı’nın her iki tarafında bulunan dik kayalıklar, sarp bir vadiyi ve Tohma Kanyonu’nu oluşturmaktadır. Somuncu Baba Camii’sinin bulunduğu kısma kanallar ile su getirilmiştir. Somuncu Baba Camii ve Taş Köprü arasındaki bölümde bulunan kanyonun ziyaretçi sayısı yapılan yatırımlar ile birlikte her geçen gün artıyor.

Tohma Kanyonu’na giriş ücretsiz. Gezimiz sırasında Tohma Kanyonu’nda daha önceleri piknik ve mangal yerlerinin bulunduğu. Ancak kötü kullanım sonucu bunun yasaklandığını öğreniyoruz. Yemek yiyecekseniz, Somuncu Baba Türbesi’nin bulunduğu mevkide lokantalar ve cafeler var. Buraları kullanabilirsiniz.

Tohma Kanyonu’nda neler yapabilirsiniz?

Tohma Kanyonu’nda en çok tercih edilen etkinliğin başında rafting geliyor. Bu hizmeti veren şirketler var. Kanyon içerisinde doğa yürüyüşü yaparak doğal güzelliklerin keyfini çıkarabilirsiniz. Oldukça dik yamaçlar olduğu için belki yorulacaksınız ancak bu manzarayı görmeye değer. Aynı zamanda bu bölgede oldukça güzel fotoğraflar çekebilirsiniz.

Kanyonda su sporlarının yanı sıra doğa ile baş başa kalmak isteyenler için vadi içerisinde belirlenen alanlarda kamp da yapılabiliyor.

Tohma Kanyonu Harita

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here