Toyota Corolla

Her modelin hibrit versiyonu sloganı ile yola çıkan ve son yıllarda hibrit otomobil sektöründe lider konumuna gelen Toyota, Türkiye’de artık dizel otomobil satmayacak.

Bütün modellerinin hibrit versiyonunu çıkaran Toyota, 2018 yılında Toyota Auris’i artık üretmeyeceğini açıklamıştı. Toyota, 2019 model Corolla’ya hatchback versiyonu ekleyerek, hatchback Corolla’yı, Auris’e benzetmiş ve aynı zamanda 2019 model Corolla’ya hibrit motor seçeneğini eklemişti.

Toyota 2018 yılında Avrupa’da dizel motor seçeneğini artık satışa sunmayacağını açıklamasının ardından Avrupa’da dizel motor araçların satışını bitirmişti. Şimdi ise Türkiye’de 2019 yılından itibaren showroomlarda Toyota araçların dizel motor seçeneğinin olmayacağı açıklamasını yaptı.

Hürriyet Gazetesi’nden Emre Özpeynirci’nin haberine göre Toyota Türkiye CEO’su Ali Haydar Bozkurt bu kararla ilgili “Aslında 2020 için planlamıştık ama bir yıl önceden ulaştık. Dizel yerine yeni Corolla dahil artık her binek modelimizin hibrit versiyonunu satacağız” açıklaması yaptı.

Emisyon skandalı ve sertleşen regülasyonlar sonrası Avrupa’da dizel otomobil satışları hızla düşmeye başlamıştı. Bazı Avrupa ülkeleri ise dizel motorlu araçları yasaklayacaklarını açıklamıştı. Türkiye’de dizel otomobil satışını durduran ilk marka Toyota oldu.

Avrupa artık elektrikli ve hibrit otomobillere geçiyor

Avrupa ülkelerinde gün geçtikçe dizel ve benzinli otomobillerin yerini elektrikli ve hibrit otomobiller alıyor. Ancak henüz Türkiye’de hibrit ve elektrikli otomobillerin satışları istenilen düzeyde değil.

Toyota’nın bazı modelleri Türkiye’de üretiliyor

Toyota’nın C-HR mdoeli Sakarya’da üretiliyor ve aynı zamanda Corolla’nın hibrit modelleri de Türkiye’de üretiliyor. Toyota, yeni Corolla modellerini Türkiye’de 14 Şubat 2019 tarihinde satışa sunacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz