Türkiye’nin Oscar adayı filmi “Ayla” 27 Ekim 2017 tarihinde vizyona girdi. Yönetmenliğini Can Ulkay’ın, senaristliğini Yiğit Güralp’ın, yapımcılığını ise Mustafa Uslu’nun yaptığı “Ayla” Türkiye ve Güney Kore ortak yapımı bir film.

4 Mart 2018 tarihinde düzenlenecek olan 90. Oscar Ödül Töreni’nde “Yabancı Dilde En İyi Film” kategorisinde Oscar adayı olarak gösterilmiştir. Gerçek bir hayat hikayesini anlatan Ayla filminin gerçek kahramanları hala hayattadır.

Ayla Filminin Konusu

1950 yılında Kuzey Kore, Güney Kore’ye savaş açmıştır. Bu yıllarda NATO’ya girmek isteyen Türkiye’de Kore savaşına bir Tugay gönderir. Bu askerlerin arasında Süleyman Dilbirliği adında bir astsubay da vardır. Süleyman Astsubay Kore’de savaş meydanında 5 yaşında, Güney Koreli küçük bir kız çocuğu bulur. Süleyman Astsubay, kızın yüzünü Ay’a benzettiği için kıza Ayla adını verir. Savaşta yaşadıklarından dolayı hiç konuşmayan küçük kıza Süleyman Astsubay 15 ay boyunca kendi kızı gibi bakar. Süleyman Astsubay küçük kızı Türkiye’ye getirmek ister ancak başaramaz ve sonunda yanında Ayla olmadan Türkiye’ye dönmek zorunda kalır. 60 yıl sonra Süleyman Astsubay ve Ayla tekrar karşılaşırlar.

Ayla Filminin Fragmanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here