Hürriyet gazetesinden Nuran Çakmakçı’nın haberine göre YKS’de az sayıda açık uçlu soru çıkabilir.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, YKS ile ilgili adayların merak ettiği sorulara cevap verdi.

Saraç önümüzdeki günlerde örnek soruların yayımlanabileceğini belirtti. YKS ile ilgili bugünlerde özellikle son sınıfta okuyan bütün öğrencilere ve ailelerine bilgilendirme maili gönderileceğini, rehberlik öğretmenlerine de bilgilendirme yapılacağını söyledi. Puan türlerinde şu aşamada bir değişiklik yapılmayacağını söyleyen Saraç, önümüzdeki yıl uzmanlardan oluşan komisyonlar kurulacağını ve onların önerilerine göre bir çalışma yapılacağını belirtti.

Açık uçlu sorular konusuna da değinen Saraç ikinci sınavda açık uçlu soru olmayacağını birinci sınavda ise çok az sayıda açık uçlu soru olabileceğini söyledi.

Saraç birinci sınavın saat 10.00’da başlayıp 90 dakika süreceğini, birinci sınav bittikten sonra adayların yaklaşık olarak 2,5 saatlik bir aralarının olacağını ve ikinci sınava ise bu aradan sonra başlanacağını söyledi.

ÖSYM Başkanı Mahmut Özer ise kesinlik olmasa da sınavda açık uçlu sormayı düşündüklerini söyledi. ÖSYM Başkanı; “Eğer çıkarsa 23 Haziran’da yapılacak olan ilk sınav Temel Yeterlilik Testi’nde (TYT) Türkçe’de 1, matematikte 1 olmak üzere toplam 2 soru şeklinde olacak. TYT’deki 2 soru açık uçlu, 78 soru çoktan seçmeli çıkacak.” demişti.

Hürriyet

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here