Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) ayrıntıları belli oldu.

Yükseköğretim Kurumu gelen eleştirilere kayıtsız kalmadı ve YKS ayrıntılarını açıkladı. Buna göre eşit ağırlık öğrencileri de Tarih sorularını çözecek.

Bu durumda ikinci oturumda öğrencilerin çözecekleri soru sayıları şöyle;

Sözel öğrencileri 24 tane Türk Dili ve Edebiyatı, 21 tane Tarih, 17 tane Coğrafya, 12 tane Felsefe Grubu, 6 tane Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorusu çözecek.

Sayısal öğrencileri 40 tane Matematik, 14 tane Fizik, 13 tane Kimya, 13 tane Biyoloji sorusu çözecek.

Eşit ağırlık öğrencileri 24 Türk Dili ve Edebiyatı, 10 Tarih, 6 Coğrafya ve 40 Matematik sorusu çözecek.

Diğer Ayrıntılar

Sınav 23-24 Haziran 2018 tarihinlerinde üç oturum halinde gerçekleştirilecek. Sınav saati ise daha sonra ÖSYM tarafından ilan edilecek.

23 Haziran 2018 Cumartesi günü sabah Temel Yeterlilik Testi yapılacak. Temel Yeterlilik Testinde adaylara 40 tane Türkçe, 40 tane de Temel Matematik sorusu sorulacak. Bu testte adaylara 90 dakika süre verilecek. Bütün adaylar birinci oturuma katılmak zorunda. Adaylar birinci oturum sınavına girdikten sonra en az iki saatlik bir araları olacak ve öğleden sonra ise ikinci oturuma girecekler.

İkinci oturumda ise Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler 1, Matematik, Sosyal Bilimler 2 ve Fen Bilimleri testleri uygulanacak.

Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi’nde; Türk Dili ve Edebiyatı’ndan 24, Tarih-1’den 10 ve Coğrafya-1’den 6 soru olacak ve adaylara 180 dakika (3 saat) süre verilecek.

Matematik Testi’nde; 40 soru, Fen Bilimleri Testi’nde; Fizik’ten 14, Kimya’dan 13 ve Biyoloji’den 13 soru sorulacak ve adaylara 180 dakika (3 saat) süre verilecek.

Sosyal Bilimler-2 Testi’inde; Tarih-2’den 11, Coğrafya-2’den 11, Felsefe Grubu’ndan (Mantık, Psikoloji, Sosyoloji) 12, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisinden 6 soru olacak ve adaylara 180 dakika (3 saat) süre verilecek.

Yabancı Dil

Yabancı dil sınavı ise 24 Haziran 2018 Pazar günü yapılacak. Sınavın başlama saati daha sonra ÖSYM tarafından ilan edilecek. Adaylara bu sınavda 80 soru yöneltilecek.

Yabancı dil öğrencileri Temel Yeterlilik Testi’nde 40 tane Türkçe, 40 tane Matematik sorusu çözecekler ve pazar günü yapılacak dil sınavında da 80 tane yabancı dil sorusu çözecekler. Yabancı dil öğrencileri, sadece dilden tercih yapacaklarsa Cumartesi öğleden sonra yapılan sınava girmeyecekler.

Puan Hesaplamaları

Adayların hafta sonu girdikleri üç oturum sonucunda sözel, sayısal, eşit ağırlık ve yabancı dil puanları hesaplanacak.

Sözel puan hesaplanırken, Temel Yeterlilik Testi’nin %40’ı, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi ile Sosyal Bilimler-2 Testi’nin %60’ı,

Sayısal puan hesaplanırken, Temel Yeterlilik Testi’nin %40’ı, Matematik ve Fen Bilimleri Testi’nin %60’ı,

Eşit ağırlık puanı hesaplanırken, Temel Yeterlilik Testi’nin %40’ı, Türk Dili ve Edebiyatı-Sosyal Bilimler-1 Testi ile Matematik Testi’nin %60’ı,

Yabancı dil puanı hesaplanırken, Temel Yeterlilik Testi’nin %40’ı, Yabancı Dil Testi’nin %60’ı alınacak.

Adaylar ikinci oturumda hangi testleri çözecekler

Adaylar hangi puan türünden tercih yapmak istiyorlarsa, o puan türünün sorularını çözecekler.

Sözel puanı ile tercih yapacak adaylar, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih-1, Coğrafya-1, Tarih-2, Coğrafya-2, Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi sorularını çözecekler.

Sayısal puan ile tercih yapacak adaylar, Matematik, Fizik, Kimya ve Biyoloji sorularını çözecekler.

Eşit ağırlık puanı ile tercih yapacak adaylar, Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih-1, Coğrafya-1 ve Matematik sorularını çözecekler.

Kaç puan almak gerekiyor?

İki yıllık bir meslek yüksek okulunu tercih edecek adayların sadece birinci oturumdan en az 150 puan alması gerekiyor. Lisans programlarını tercih edecek adayların ise birinci oturumdan en az 150, ikinci oturum ile birlikte en az 180 puan alması gerekiyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here