ÖSYM

Hürriyet Gazetesi’nin Eğitim Yazarı Nuran Çakmakçı’nın haberine göre bu yıl YKS’de öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ve okullara gönderilen müfredattan sorumlu olacak.

Hürriyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan ÖSYM Başkanı Prof. Dr Halis Aygün, Adayların Milli Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen ve okullara gönderilen müfredattan sorumlu olacağını belirterek TYT’de 9 ve 10. sınıfın konularından sorular sorulacağını söyledi.

Geçen yıl TYT’ye (Temel Yeterlilik Testi) 2 milyon 381 bin 412, AYT’ye (Alan Yeterlilik Testi) 2 milyon 19 bin 564 adayın başvurduğunu söyleyen Aygün, : “TYT puanlarının iki yıl geçerliliği olması nedeniyle çok büyük artış beklemiyoruz.” dedi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün’ün konuşmalarından öne çıkan başlıklar şöyle;

TYT soruları aynı olacak

“Geçen sene YÖK, TYT için yeni bir yaklaşım geliştirdi ve önemli bir dönüşüm sağladı. Türkçe ve matematik testlerinde bilgiyi ezbere dayalı bir çerçeveden çıkarıp muhakeme, anlama, yorumlayabilme, gündelik hayatla ilişkilendirebilme ve çıkarımda bulunabilme evresine taşıdı. Sorulardaki bu dönüşüm ve evrilme hem eğitimciler ve uzmanlar hem de öğrenciler tarafından olumlu karşılandı. Öğrencilerimizin ezbere dayalı olmayan bu yaklaşıma adapte olmada zorluk yaşamadıklarını düşünüyorum. Bu sene de soruları aynı yaklaşımla hazırlıyoruz. Bizim sorularımız kaynak kitapların soru şekillerini yönlendiriyor. Öğretmenlerimiz de bu sorulara uygun olarak çalışmalarını yapıp sınava girecek olan öğrencilerimizi bu yönde hazırlamalılar. “

En çok mühendislik tercih ediliyor’

Kontenjan çalışmalarında yetkili merci YÖK. Kontenjanları daha istihdama yönelik belirlemek için YÖK, 180 puan barajını geçen fakat tercih yapmayan öğrencilerle anket yaptı. Tercih süreçleriyle ilgili görüş, beklenti ve eğilimlerin belirlenmesine yönelik olarak 31 binden fazla adayla yapılan bu ankette birinci tercih faktörünün istihdam imkânları olduğu ortaya çıktı. Adayların ilk sıradaki tercihi mühendislik programları. Ayrıca tıp, diş hekimliği ve eczacılık programlarına öncelik verdikleri de görülüyor. Gelecek yıl YKS’ye yeniden girildiğinde tercih edilebilecek programlardan ilk sırayı yüzde 23 ile mühendislik, ikinci sırayı yüzde 20 ile tıp, diş hekimliği, eczacılık, üçüncü sırayı ise yüzde 17 ile sosyal bilimler programları aldı. Bu, bir sonraki yıl için adayların bilinçli bir tercih yapacak olmaları bakımından önemli bir gösterge olarak dikkat çekiyor. Üniversitelerden istatistiki verileri alıp YÖK ile paylaşıyoruz. Buna göre kontenjanlar belirleniyor.”

Öğrenciler kitap okuma alışkanlığı önemli

“Yeni nesil sorularda daha çok okuduğunu anlama ve muhakeme etme yeteneği ön plana çıkıyor. Bu noktada öğrencilerimizin kitap okuma alışkanlığı önem kazanıyor.

Sınavlar mutlaka önemli, ancak öğrencilerimiz için hayatta tek geçerliliği olan şey sınav değil. Birçok anlamda başarılı olabilecek genç arkadaşlarımız var. Aileler çocuklarına karşı anlayışlı ve barışık olmalı. Çocuklarını kendilerinin bir ispat aracı olarak görmemeliler. Onlar geleceğin bireyleri. Öğrencilerimizin hepsinin özel olduğunu düşünüyorum. Hayatta başarılı olacakları bir uğraş mutlaka var, bunu bulmak için çabalasınlar, mutlaka bulacaklar.”

Yabancı Dil Sınav modelini değiştirmek istiyoruz

“ÖSYM tüm hizmetlerini e-Devlet standartlarında gerçekleştiren bir kurum. Yılda 12 kez dijital ortamda Ankara, İzmir ve İstanbul’da e-YDS sınavını yapıyoruz. Aynı anda 5 bin kişinin sınava girebildiği Ankara Esenboğa e-sınav merkezi ile İzmir ve İstanbul’da da e-sınav merkezlerimiz bulunuyor. Başka illerde de e-sınav merkezi oluşturmak için çalışmalarımız var. Sınav merkezi olan kurumumuz, dört beceriyi (okuma, dinleme, konuşma ve yazma) ölçen bir yabancı dil sınav modeli oluşturma hedefi ve arzusunda. Gerekli ön çalışmalar yürütülüyor. Uluslararası standartlarda tanınırlığı olan böyle bir sınavı yapmak istiyoruz.

Ayrıca Tıpta Yan Dal Uzmanlık Sınavı’nda 15 alanda ve Sayıştay Denetçi Yardımcısı Adaylığı Eleme Sınavı’nda 5 alanda açık uçlu sınav yapıyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz