YÖK, YÖKDİL başvuru süresinin uzatıldığını bildirdi.

YÖK, YÖKDİL başvuru süresinin 10 Şubat 2017, Cuma günü saat 18.00’e kadar uzatıldığını bildirdi.

YÖK’dan yapılan açıklamada YÖKDİL başvurularının gelen yoğun talep üzerine 10 Şubat 2017, Cuma günü saat 18.00’e kadar uzatıldığı belirtildi. Adaylar sınav başvurularını http://yokdil.yok.gov.tr adresinden yapabilecekler.

YÖKDİL Sınavına giriş belgeleri 27 Şubat’ta yayımlanacak.

YÖKDİL Sınavı, ilk kez 5 Mart 2017’de, tek oturumda, 30 ilde gerçekleştirilecek.

Başvuru ücretinin 75 lira olarak belirlendiği sınav için adaylar başvuru esnasında kredi/banka kartı ile ödeme yapabilecekler.

YÖKDİL Sınavı, mevcut Yabancı Dil Sınavının (YDS) yanında, adayın alanındaki (fen ve mühendislik, sosyal ve beşeri bilimler, sağlık alanlarında) dil yeterliliğini belirlemeye yönelik akademik yabancı dil sınavı niteliği taşımaktadır. YDS yapılmaya devam edecek, adaylar her iki sınava da girebilecek ve her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak.

İlgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS’de uygulandığı gibi sınavdan adayların, doktora başvuru süreci için en az 55, doçentlik başvuru süreci için ise en az 65 puan alması gerekiyor.

YÖK tarafından başlatılan YÖKDİL Sınavı, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca Anadolu Üniversitesi ve Ankara Üniversitesi işbirliği ile düzenlenecek. Sınav soruları Ankara Üniversitesince hazırlanacak, sınav organizasyonunu ise Anadolu Üniversitesi gerçekleştirecek.

Sınava başta yükseköğretim kurumlarındaki lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar olmak üzere, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar da katılabilecek.

Bu dönem için sadece İngilizce alanında yapılacak olan YÖKDİL Sınavı, gelecek dönemlerde Almanca, Fransızca, Arapça olarak da genişletilerek, yılda iki kez gerçekleştirilecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here