Zencefilin faydaları

Zencefil Nedir?

Zencefil, zencefilgiller familyasından boyu bir metreyi bulan, ince-uzun yapraklı, sarı-kırmızı renklerde çiçek açan, kök yumruları baharat ve ilaç olarak kullanılan, çok yıllık bir bitkidir. Başta Çin olmak üzere, Hindistan, Endonezya, Vietnam, Japonya gibi tropik ya da yarı tropik iklimlerde yetişir. Dış görünüş olarak ise Yerelmasına benzer.

Zencefil Nasıl Kullanılır?

Zencefilin kök yumruları baharat olarak dünyanın birçok mutfağında kullanılır. Çıkış yerinin Güney Çin Bölgesi olduğu tahmin edilen Zencefil, oradan önce Hindistan’a, ardından Güneydoğu Asya’ya, Batı Afrika’ya ve Karayipler’e yayılmıştır. Zencefil çöreklere katılmasının yanı sıra, gazoz, şarap, turşu ve reçel yapımında da kullanılır.

Mutfakta ise çorbalara, patates, sosis, çeşitli dolmalar, ızgara etler, söğüş, pilav, her türlü beyaz peynire, bazı sebzelere, meyve salatasına, çeşitli pastalara, kurabiyelere ve keklere katılır. Zencefil kökü oldukça besleyicidir. %80 su içeren Zencefil kökünde, %2 protein, %1 yağ, %12 nişasta, kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitamini içerir. Kuru zencefilde ise su oranı %10’dur.

Zencefil Yumrusu

Zencefil aşırı kullanılmadığı sürece FDA tarafından genel olarak güvenli kabul edilir. Ancak sürekli kullanılan bazı ilaçlarla etkileşime girebilir. Toz olarak kullanıldığında alerjik döküntüler, kalpte yanma, gaz, bulantı gibi belirtilere yol açabilir. Safra taşı olanlarda olumsuz bir etkiye sahip olacağı bildirilmektedir.

Pek çok faydası bulunan zencefilin geleneksel tıpta ise mide rahatsızlıklarına, baş dönmesine iyi geldiği ifade edilmektedir. Ayrıca iştah açıcı, antiseptik, gaz söktürücü, sindirim düzenleyici, solunum yollarını açıcı ve toksin atıcı etkilerinden söz edilmektedir. Bunun yanı sıra kan damarlarını açtığı, terleme yaptığı ve kalbi canlandırdığı ifade edilmektedir.

Amerikan Kanser Derneği zencefilin tümörlerin gelişimini önleyici olarak kanser tedavisinde önermesine rağmen bu konuda yeterli bilimsel kanıt bulunmamaktadır. Sınırlı sayıda yapılan araştırmaya göre zencefil deniz tutması, sabah bulantıları ve kemoterapiden kaynaklanan bulantılarda plaseboya göre daha etkili olduğu belirlenmiştir.

Zencefili hem taze hem de kurutulmuş olarak tüketebilirsiniz.

Zencefilin Faydaları Nelerdir?

Zencefil güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip eski bir baharattır. Zencefilin sağlığa yararları şunlardır;

Mide bulantısını giderir, mide ve bağırsak için yararlıdır

Zencefilin özellikle hamilelikte sabah bulantılarının yanı sıra genel mide bulantısını giderdiği tespit edilmiştir. Kemoterapi gören kanser hastaları mide bulantısını hafifletmek için zencefil kökünden yararlanabilirler. Mide bulantısı, kusma ve migren belirtilerini ortadan kaldıracağı ifade ediliyor. Mide bulantısının yanı sıra ishale iyi gelir ve bağırsak bozukluklarını da önler. Bağırsaklardaki düz kasları rahatlatarak yiyeceklerin bağırsaklar boyunca hareket etmesini sağlayarak kabızlığı önlemektedir. Zencefilin ülser ve reflüyü rahatlatıcı etkisi olduğu savunulmaktadır.

Zencefil Bitkisi

Soğuk algınlığına ve gribe karşı etkili

C vitamini bakımından zengin olması nedeniyle zencefilin soğuk algınlığına ve gribe karşı da oldukça etkili olduğu belirtilmektedir. Vücudu sıcak tutmak için çay şeklinde kullanılabilir. Zencefil çayı soğuk algınlığında terlemeyi arttırdığı için toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Sindirimi kolaylaştırır, mide şişkinliğini azaltır

Zencefilin sindirimi kolaylaştırdığı tespit edilmiştir. Yemeklerden sonra yükselen şeker seviyesini düzenlemeye ve mideyi yatıştırmaya yardımcı olur. Bunun yanı sıra yediğimiz gıdalardan aldığımız besin ve mineral emilimini artırıcı bir özelliği bulunmaktadır. Zencefilin %40 oranında hazımsızlığa ve mide şişkinliklerine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır.

Aşırı gaz birikimini önler

Zencefil aynı zamanda çok güçlü bir gaz gidericidir. Vücutta biriken gaz yukarı doğru çıkarken vücut içinde hassas organlara baskı yapabilir. Bir parça zencefil çiğnediğinizde gazı sağlıklı bir şekilde vücuttan dışarı atarsınız ve zencefil tekrar gaz birikimin önler.

Artrit ağrısını hafifletir

Zencefil kemik sağlığını güçlendirmesinin yanı sıra artrit ile ilişkili eklem ağrılarını da azaltır. Zencefil, güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip gingerol içerir. Gingerol doğrudan osteoartrit, diz iltihabı ve romatoid artritteki iyileşmelerle ilişkilendirilmiştir.

Astımı hafifletir

Zencefil, solunum hastalıklarını tedavi etmek için geleneksel bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Aktif bir bileşik olan Zerumbone, astımı rahatlatmaya yardımcı olur. Zencefil yağının nefes darlığına olumlu etkileri olduğu bilinmektedir.

Kilo vermeye yardımcıdır

Yapılan çalışmalar zencefilin kalori yakımına ve açlığı azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Karaciğeri korur

Tüberkülozdan muzdarip insanlar hepatotoksisiteyi önlemeye yardımcı olduğundan zencefilden yararlanabilirler. Zencefilin esansiyel yağı, obezite nedeniyle ortaya çıkan alkolik olmayan yağlı karaciğer hastalığına karşı koruyucu bir etki gösterir.

Kanseri önler

Zencefildeki gingerol gibi bileşikler, meme kanseri ve birçok kanser türünün önlenmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra gingerolün cilt kanserine karşı da koruma sağladığı belirtilmektedir. Minnesota Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmada kolon kanseri hücrelerinin büyümesini geciktirmesi sonucundaki etkileri gözlemlenmiştir. Yumurtalık kanserinde de etkili olduğu bilinmektedir.

Beyni geliştirir

Zencefilin, bunama, Parkinson, Alzheimer gibi nörodejeneratif hastalıkların başlangıcını, oksidatif stres ve iltihaplanmayı azaltarak geciktirdiği bilinmektedir. Bu zararlı faktörlerin yaşa bağlı bilişsel gerilemede etkili olduğu biliniyor. Bu nedenle zencefil, güçlü besleyici özelliği sayesinde beyin hasarı riskini azaltır ve hafızayı güçlendirir.

Ağrı kesici özelliği

Zencefilin, kas ağrısını ve egzersizden kaynaklanan ağrıyı azaltmada faydalı olduğu belirtilmektedir. Sinir uçlarındaki çeşitli uyarı alabilen özelleşmiş hücrelere etki ederek ağrı kesici özelliği olduğu belirtilmiştir. Doğrudan ağrıyı kesici ve ağrıya neden olan iltihaplanmaları hafiflettiği gözlemlenmiştir. Adet sancısına iyi geldiği gibi adet kramplarında etkilidir.

Kalp sağlığını korur

Zencefil LDL kolesterol seviyelerini düşürerek ve HDL kolesterol seviyelerini arttırarak kalp sağlığını korur. Ayrıca kanın pıhtılaşma riskini azaltır, hipertansiyonun düzenleyerek kalp sağlığını korumaya yardımcı olur. Düzenli zencefil kullanımı inme ve kalp krizi oranını azaltmaktadır.

Enfeksiyonlara karşı iyi gelir

Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karşı tepkileri hızlandırır. Mantar enfeksiyonuna karşı en etkili bitki olduğu kanıtlanmıştır. Antiseptik etkisi sayesinde, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına hatta gıda zehirlenmelerine karşı da etkilidir.

Zencefilin Zararları Nelerdir?

Zencefilin saydığımız yararları dışında fazla tüketilmesi sonucunda bazı zararları bulunmaktadır.

  • Keskin kokusu sayesinde mide ekşimesine neden olmaktadır. Ritm bozukluğu, deri döküntüsü ve depresif etki yaratmaktadır.
  • Zencefilin kan sulandırma özelliğinden dolayı cerrahi operasyon öncesi tüketimi durdurulmalıdır.
  • Zencefilin 2 yaşından küçüklere verilmemesi önerilmektedir.
  • Eğer çocuklar için kullanılacaksa önerilen dozun üçte biri kullanılmalıdır.
  • Kan sulandırıcı ilaçlarla birlikte kullanılmamalıdır.
  • Sarımsak, soğan gibi zencefilin kan pıhtılaşmasını önleyici etkileri de araştırmalar sonucu gözlenmiştir.
  • Hamilelikte tüketim miktarına dikkat edilmelidir. Fazla kullanılan zencefil hamilelikte düşüğe sebep olabilir. Hamile ve emzikli kadınlarda hekim önerisi ve kontrolü altında tüketilmesi önerilmektedir.
  • Günlük kullanılması gereken doz 1,2 gram olarak belirtilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here