Zengibar

Zengibar Kalesi Malatya’nın Darende ilçesinin kuzey yamaçlarında bulunmaktadır. Tohma Çayı’nın batısında, Somuncu Baba Türbesi ve Osmanlı Mezarlığı arasında kalan alandadır. Zengibar kalesi Zenkbar, Sengbar gibi isimlerle de anılmaktadır.

Zengibar kalesi ile ilgili kaynaklarda her hangi bir bilgi bulunmuyor, bu nedenle tarihi hakkında pek fazla bir bilgiye sahip değiliz. Seng-bâr Farsçada taş kale anlamına geliyor. Daha önce kaleyi ele geçiren Perslerin kaleye bu ismi verdikleri sanılmaktadır. İki sahabe mezarının bulunduğu rivayet edilen kale, giriş kapısı, burçları, kral köşkleri ve su kanallarının kalıntıları ile yüzyıllar öncesindeki medeniyetlerin bugünlere taşınan izlerini bünyesinde saklamaktadır.

Kale kapısı 2010 ve 2011 yıllarında restore edilmiş bundan dolayı da mimari özelliğini kısmen yitirmiştir. Kalenin kapı girişi, sarp kayalıkların bulunduğu dik bir yamaç üzerine inşa edilmiştir. Kapı tek girişli olup, kesme taştan yapılmıştır. Bu kapının yanı sıra sur duvarlarına ait moloz taştan bazı kalıntılar bulunmaktadır. Kale, batı yönünde dik bir yamaçla Osmanlı Mezarlığı’na inmektedir.

Deniz seviyesinden yaklaşık olarak bin yüz elli metre yükseklikteki tarihi kalenin ışıklandırılması için 2017 yılında 30 bin lira harcandı. Kalenin çevresine 14 projektör yerleştirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz