Zoom

Zoom ile ilgili videoyu da izleyebilirsiniz;

Zoom nedir?

Zoom, bir webinar, video konferans ve aynı zamanda bir chat programıdır. Okulların 30 Nisan 2020 tarihine kadar kapalı olmasından dolayı birçok kurum ve öğretmen uzaktan eğitim ve canlı ders için Zoom programına yönelmiş durumdadır. Eğer siz de eğitim amaçlı Zoom programını kullanmak istiyorsanız işinizi fazlasıyla görecektir.

Zoom ile neler yapılır?

Zoom programı ile öğrencilerinize canlı ders yapabilirsiniz. Bütün öğrencileriniz isterlerse videolarını açabilir ve karşılıklı görüşebilirsiniz. Bu durum Zoom programının en büyük artılarından biridir. Bu sayede öğrencilerle ile sanki sınıf ortamındaymışsınız gibi hissedersiniz. Zoom ile ekranınızı paylaşabilirsiniz, ekranınızı paylaştığınızda kendi bilgisayarınızda açtığınız her hangi bir dosyayı öğrencilere sanki kendi bilgisayarlarında açıyorlarmış gibi gösterebilirsiniz. Böylelikle PDF, Power Point, Word, Video gibi bütün dosya, belge ve dökümanlarınızı öğrencilerin görmesini sağlayabilirsiniz. Dosyalarınızı açtığınızda bunlar üzerine rahatlıkla yazı ve çizim yapabilirsiniz. İsterseniz bilgisayarınızın sesini bile karşı tarafla paylaşabilirsiniz. Telefon ile de rahatlıkla ders anlatabilir ve derslere katılabilirsiniz.

Zoom nasıl indirilir?

Zoom programını bu linkten indirebilirsiniz. Zoom Client for Meetings başlıklı yazının altında bulunan download linkine tıklayıp bilgisayarımıza indiriyoruz.

Zoom programı nasıl kurulur?

İndirilen dosyamıza tıklayarak kurulum işlemini gerçekleştiriyoruz. Kurulum çok basit ve hızlı, Ekrandaki yönergeleri izleyerek rahatlıkla kurabilirsiniz.

Zoom programına nasıl kayıt olunur?

Zoom programını bilgisayarımıza ya da telefonumuza kurduktan sonra kayıt olmamız gerekir. Kayıt olmak için ise programda “Sign up” yazan linke tıklamamız gerekiyor. Telefonda bu işlem biraz daha kolay hemen ana ekranda “Sign up” görünüyor. Bilgisayarda ise önce “Sign in” linkine tıklayacağız ardından sağ alt köşede “Sign up” çıkacak karşımıza o linke tıklayarak kayıt oluyoruz. Kayıt olurken İsim, Soyisim ve geçerli bir mail adresi yazmalıyız. Çünkü mail adresine onay kodu gelecek. Maile gelen onay kodunda “Activate Account” yazan linke tıkladığımızda aktivasyon işlemini başarıyla gerçekleştirmiş olacağız.

Ders nasıl işlenir ya da ders nasıl girilir?

Kayıt işlemini gerçekleştirdikten sonra isterseniz yeni bir ders açarak başka kişileri davet edebilir isterseniz de var olan bir derse girebilirsiniz. Öncelikle programı açarak “Sign in” linkine tıklayıp programa giriş yapıyoruz. Ardından karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.

Ana ekrandaki tuşlar;
New Meeting : Yeni bir toplantı veya ders oluşturur, hemen konferans sistemine bağlanır. Başkalarının da oluşturduğunuz derse gelmelerini istiyorsanız üstte bir ID bulunur, bu ID’yi derse katılmasını istediğiniz kişilerle paylaşmanız gerekir.
Join : Var olan bir toplantıya katılımı sağlar. Her hangi bir toplantıya ya da derse katılmak için o toplantının ya da dersin ID’sini bilmeniz gerekir.
Schedule : Bu bölümde bir program yapabilirsiniz. Örneğin; Ders Programı

Oluşturduğunuz ders programlarına üstte araç çubuğunda bulunan “meetings” bölümünden toplu olarak bakabilirsiniz.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz